Rostec bünyesindeki Birleşik Uçak Şirketi (UAC), Yak-130 jet eğitim uçaklarına güç veren Al-222-25 motorları konusunda hizmet vermek adına yeni bir tesis kurdu.

Defenseworld.net sitesinde yer alan habere göre merkezin çalışmaları ile Yak-130 eğitim uçağının uçuşa elverişliliğini korumak için harcanan süreyi azaltmaya odaklanılacak.

UEC ve Rusya Savunma Bakanlığı'nın gerekli ekipman ve özel teknolojilerle donattığı hizmet merkezi, AI-222-25 motorlarının teknik durumlarının değerlendirilmesini ve bakımını üstlenecek.

Eğitim programı çerçevesinde uçuş yapması gereken acemi pilotlar, AI-222-25 motorlu Yak-130 uçaklarını kullanıyor. Yak-130, dünyanın 4++ ve 5. nesil hipersonik savaş uçaklarına benzer olarak gelişitirilen ilk eğitim uçağı olarak biliniyor.

Yak-130, Rus Hava Kuvvetleri’nde Çekoslovakya üretimi Aero L-29 Delfin ve Aero L-39 Albatros'ların yerini almak amacıyla Yakovlev tasarım bürosu ile İtalyan Aermacchi şirketi tarafından geliştirildi. 

Rheinmetall'dan Alman ordusuna 50 milyon avroluk ağır çekici ünitesi Rheinmetall'dan Alman ordusuna 50 milyon avroluk ağır çekici ünitesi