Rus askerleri beraberindeki askeri araçlarla Ukrayna'ya teslim olarak özgürlüklerine kavuşuyor.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanı Victor Andrusiv resmi Facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, bir Rus askerinin tankını gönüllü olarak Ukrayna güçlerine teslim ettiğini ve askerin özgürlüğüne kavuştuğunu açıkladı.

Teslim olan Rus askerine rahat koşullar sağlandığını vurguluyan Andrusiv, savaş bittikten sonra kendisine 10 bin dolar ödül ve vatandaşlık başvurusunda bulunma hakkı verileceğini ifade etti.

Victor Andrusiv, Rus askerinin mürettebattan biri kaldıktan sonra tankı teslim etmeye karar verdiğini ve komutanının kendisini vuracağını ve savaş kayıpları ile suçlayacağını söylediği için eve dönemediğini de sözlerine ekledi.

Ukrayna, Rusya'ya karşı psikolojik savaş yürütüyor

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Taraflar arasında silahlı çatışmaların yanı sıra psikolojik savaşta yaşanıyor.

Ukrayna Polisi, savaşın başlamasından bu yana ülkede bulunan Rus askerler tarafından kullanılan telefonları tespit ediyor. Tespit edilen numaralara düzenli olarak askerlerin nasıl teslim olacağına dair mesaj iletiliyor. 

Rus askerleri arasında demoralizasyonun çok fazla olduğu bilinirken bu yöntem ile birçok askerin Ukrayna'ya teslim olduğu belirtiliyor.

Ukroboronprom'dan Rus askerlerine çağrı

Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu

Ukrayna, Rus askerlerine belli şartlar karşılığında para ve özgürlük sağlayacak.

Ukrayna'nın savunma sanayiinden sorumlu devlet şirketi Ukroboronprom yaptığı duyuruda, Rus askerlerine seslenerek ellerinde bulunan savaş uçağı ve helikopterleri Ukrayna ordusuna teslim etmeleri halinde para ve özgürlük teklif etti.

Ukraynalı şirket tarafından yapılan çağrıda, işgalci askerlere Rus Hava ve Uzay Kuvvetlerine ait her bir savaş uçağı için 1 milyon dolar, her bir savaş helikopteri içinse 500 bin dolar teklif edildi.

Bu fırsatın kullanılması için Rus askerlerinin askeri teçhizatla birlikte Ukrayna ordusuna teslim olması gerektiği belirtilirken teslim olan askerlere zenginlik ve özgürlük vaat edildi.