Son günlerde Doğu Akdeniz’de yaşanan Türkiye ve Yunanistan arasında tırmanan gerilimle ilgili Rus gazetesi VZGLYAD’de bir makale yayınladı. Askeri uzmanların düşüncelerine yer verilen makalede olası bir savaş durumunda iki ülkenin askeri güçlerinin durumu analiz edildi.

ULAQ SİDA yerli motorla test edildi ULAQ SİDA yerli motorla test edildi

“TÜRKİYE DÜNYADAKİ KONUMUNU GÜÇLENDİRİYOR”

Siyaset bilimci Stanislav Tsatsenko, verdiği röportajda Türkiye’nin dünyadaki ve bölgedeki konumunu güçlendirmeye çalıştığını ve bu yönde başarılı adımlar attığını dile getirdi. Star.com.tr’nin sitesinde yer alan haberine göre, Rus gazetesine konuşan askeri uzmanlar iki ülkenin silahlı kuvvetlerini kıyasladı. Türkiye’nin NATO’nun en büyük ikinci ordusu olduğunu belirten askeri uzmanlar Türk ordusunun 510 bin askerinin olduğunu söyledi.

“YUNAN ASKERİ BÜTÇESİ TÜRKİYE’NİN YARISI BİLE DEĞİL”

Son dönemlerde Türk ordusunun Libya’da ve Suriye’de başarılı askeri deneyim yaşadığını belirten Arsenal Otecheia dergisinin editörü Alexei Leonkov, Türkiye’nin her zaman olası bir savaşa hazır olduğunu söyledi. Leonkov, Yunanistan’ın ise uzun zamandır savaşta yer almadığını belirterek Yunanistan’ın Avrupa askeri sıralamasında 10. olduğuna dikkat çekti. Yunan ordusunun 160 bin askerinin bulunduğu söyleyen Leonkov, 6 milyar dolarlık askerlik bütçenin Türkiye’nin yarısı bile olmadığını söyledi.

“TÜRKİYENİN SAVAŞ GEMİLERİ YUNANİSTAN’DAN DAHA ÜSTÜN"

Yunanistan’ın 4 bin zırhlı muharebe aracı ve 390 adet savaş uçağına sahip olduğunu söyleyen Leonkov, “Türkiye’nin tankları da dahil olmak üzere 8.6 bin zırhlı aracı ve 470 uçağı var.” dedi. Leonkov, “Türkiye ayrıca savaş gemilerinde komşusunu da geride bırakıyor. Aralarındaki bir çatışmada, muhtemelen kendi başına hayatta kalamayacak “dedi.

Jeopolitik Sorunlar Akademisi Başkanı Konstantin Sivkov, “Türk Hava Kuvvetleri ve Türk deniz filosu sayıca Yunan ordusundan çok daha üstün. Türk filosu denizaltıları, roketatarları ve firkateynleriyle oldukça güçlü” ifadelerini kullandı. Yunan filosunun zayıf olduğunu vurgulayan Sivkov, Yunan ordusunun üç kat daha az denizaltıya sahip olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’NİN İHA VE SEYİR FÜZELERİ ÜRETME YETENEĞİ VAR

Sivkov, “Türkiye’nin kendi askeri-sanayi kompleksi mevcut. Özellikle de uzun menzilli SOM seyir füzeleri üretme yeteneği var. Türkler havadan karaya fırlatılan füzeler ve tanksavar silahları geliştirdi. Ayrıca füzelerle donatılmış insansız hava araçları üretiyorlar, “dedi.

YUNANLARIN S-300’Ü TÜRKİYE’YE KARŞI YETERSİZ

17. yüzyıldan beri Türk ordusu sürekli savaştığını bu yüzden bazı gelenekler geliştirdiğini ifade eden Sivkov, Yunanistan’ın elinde bulundurduğu Rus S-300 sistemlerinin yeterli olmayacağını ifade etti. Sivkov, acil bir çatışmada Türklerin kazanma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtti.