Gönüllü Ukrayna patirtizanları savaşın seyrini değiştirmeye çalışıyor!

Rusya’nın Ukrayna’yı işgale başlamasından kısa bir süre sonra, Ukrayna’nın Rusların egemenliği altında kalan bölgelerinde partizan grupların faaliyetleri başladı. Özellikle 2022 yılının ortalarından itibaren, istihbarat toplamanın yanı sıra sabotaj ve suikast girişimlerinde bulunuyorlar.

filipenko car

Ukraynalı partizanların bilinen ilk eylemi, 1 Mart 2022 tarihinde Kreminna Belediye Başkanı Volodimir Struk’un kaçırılıp öldürülmesi olarak kayıtlara geçmiştir. 20 gün sonra kimliği belirlenemeyen iki saldırgan, Herson Oblastı’nın vali vekili Volodimir Saldo’nun asistanı Pavel Slobodchikov'u, Saldo'nun Kherson'daki evinin önünde arabasında vurarak öldürdü. 

Ukrayna hükumeti tarafından Partizan saldırısı olarak açıklanan ilginç saldırılardan bir tanesi geçtiğimiz yıl 3 Nisan’da Kiev yakınlarındaki İzyum şehrinde gerçekleşti. Hükumet, bölgede saldırı gerçekleştiren 3. Motorlu Tüfek Tümeni'ndeki Rus askerlere, Ukraynalı sivillerin (?) zehirli kek dağıtmasının ardından 2 Rus askerinin öldürüldüğünü ve 28 askerin hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Bu yıl Eylül ayında da Kommersant'taki bir habere göre, Ukrayna'nın Rus işgali altındaki Melitopol şehrinin yerlisi olan Yegor Semenov, bir grup Rus askeri okul mezunlarının kutlamasına zehirli bir pasta ve viski getirilmesi olayıyla alakalı tutuklandı. 
 
zehirli kek

Savaşın başlamasıyla birlikte Ukrayna Halk Direnişi, Sarı Kurdele, Berdiansk Partizan Ordusu gibi örgütler ortaya çıktı ve peş peşe saldırı bültenleri ile propaganda içerikleri yayınlamaya başladılar. 

2023 yılının sonlarına gelindiğinde ise Ukraynalı partizanlar hedeflerine yönelik özellikle demiryolu sabotajı ve araç bombalamalarıyla kendilerinden söz ettirdiler. Kırım civarında faaliyet gösteren Ateş adlı Tatar ve Ukraynalıların kurduğu grup ise Rus Karadeniz Filosu karargâhına füze saldırısı için gerekli istihbaratı sağladığını iddia etti. Grup, maaş ödemelerinin yapılmaması nedeniyle hoşnutsuz olan Rus subaylara rüşvet vererek Karadeniz Filosu hakkında sızdırılan bilgileri elde ettiklerini bildirdi. Ateş, son haftalarda Kırım civarında Rus askeri üslerine dair bilgileri açık kaynaklara paylaşarak adını sıkça duyuruyor. 

Adsız

Fas, Abrams tanklarına kavuştu  Fas, Abrams tanklarına kavuştu 

Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Temmuz ayında Guardian gazetesine verdiği röportajda Ateş grubunun faaliyetlerine dikkat çekerek örgütün yerin çok derinlerinde olduğunu, Rusların gerçekleştirdiği tutuklamalardan grubun etkilenmediğini dile getirdi. Yüzlerce Kırımlı gencin silahlanmaya hazır olduğunu da ifade etti.

Rus güvenlik güçlerinin, partizan faaliyetlerini engelleme çabaları da son birkaç ay içinde gözle görülür biçimde arttı. Örneğin Melitopol Belediye Başkanı Ivan Fedorov, Rus yetkililerinin Güney Ukrayna’da direniş güçlerini bastırmak için mücadele ettiğini söyledi. Rus güvenlik güçlerinin gerçekleştirdiği bir dizi geniş kapsamlı operasyonda işgal altındaki Herson ve Zaporizhia bölgelerinde faaliyet gösteren yaklaşık bin kadar partizanın yakalandığı belirtildi. Söz konusu faaliyetleri neden göstererek Rus güçleri bireyleri sokakta durdurabiliyor, yürüyüş sırasında telefonlarını ve mesajlaşma uygulamalarını kontrol edebiliyor, direnişe dâhil oldukları şüphesiyle onları sorguya çekebiliyor.

rus polis

Batılı kaynaklar, Ukraynalıların partizan faaliyetleri sebebiyle Rus askeri varlığının cephe gerisinde zorlu bir dönem geçirmeye başladığını yazıyor. Onlara göre Ukraynalı partizanlar, işgal altındaki topraklarda nüfuzlarını başarıyla genişletti ve işgalcilere meydan okumaya başladı. Partizan faaliyetleri özelinde tekrar cephe hattındaki çatışmaların seyrine bakacak olursak, faaliyetlerin Rusları tam manasıyla durduracak güçte olduğunu söylemek için henüz çok erken olabilir.