“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

Rus savunmasına önemli bir katkı sağlayacağı düşünülen denizci ekipleri; elektronik askerî teçhizat, radar ve keskin nişancı tüfekleriyle donatıldı.

İzvestiya’nın haberinde, bahsi geçen birimlerin amacının hem deniz hem de karadaki İHA’ların tespit ve imha edilmesi olduğu belirtilirken, uzmanlar tarafından bu birimlere özellikle Rusya sınırları dışındaki askerî faaliyetlerde ihtiyaç duyulduğu ifade edildi. İzvestiya’ya açıklamada bulunan Rusya Savunma Bakanlığı'ndan kaynaklar, birimlerin ilk tatbikatlarının Hazar Denizi’nde gerçekleştirildiğini söyledi.

Tatbikatlarda, tanımlanamayan İHA’ların tespit edilmesi için mobil ve küçük radarlar kullanıldı. Tespit edilen İHA’ların iletişim kanalları ve uydu bağlantıları, birimlerin elektronik harp teçhizatıyla kesildikten sonra 2 farklı sonucun ortaya çıktığı gözlemlendi. Söz konusu 2 sonuç ise şu şekilde ortaya çıktı: Bu aşamalardan kurtulabilen multikopterlerin genelde acil iniş yapmak zorunda kaldığı görülürken, basit ev yapımı modellerin patladığı tespit edildi. Bu savunma önlemlerini de aşan araçlar ise son aşamada keskin nişancılar tarafından etkisiz hale getirildi.

Haberde, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin 2018 yılından beri; kara, deniz ve hava birlikleri için hem piyade tüfekleri hem makineli tüfekler hem de keskin nişancı tüfekleriyle İHA’lara karşı eğitim programlarına yer verdiği vurgulanırken, bu çerçevede özel donanımlı simülatörlerin kullanıldığı bilgisine değinildi. Rus ordusunun bu çalışmalara olan ihtiyacının, Suriye’deki olumsuz tecrübelerinden doğduğu ifade edildi.