Rus denizaltılarının hipersonik füze taşıması, NATO'nun Karadeniz'deki müttefikleri için büyük tehdit olarak görülüyor.

Sputnik'in ABD merkezli askeri analiz dergisi The National Interest'te yayınlanan Kris Osborn imzalı makaleye dayandırdığı haberinde, hipersonik füzelerle donatılan Rus denizaltıların, NATO’nun Karadeniz bölgesindeki müttefikleri için büyük tehdit arz ettiği belirtildi.

Makalede, hipersonik silahların, fırlatma yönteminden bağımsız olarak son derece tehlikeli olduğu kaydedilirken, "Ses hızının beş katı hızla ilerleyen roketleri durdurmak, her türlü kuvvet için zor bir iş, denizaltılardan fırlatılmaları ise ek zorluklar doğuruyorifadesine yer verildi.

Karadaki sabit füze fırlatma platformların önceden tespit edilebildiğini dile getiren yazar, denizaltıların saldırmadan önce okyanusta gizlenmesinin, hipersonik silaha karşı korumayı zorlaştırdığını kaydetti.

Ayrıca ses düzeyini düşüren yeni teknolojilerle ilgili endişelerini dile getiren askeri uzman, bu teknolojilerin denizaltılara, savaş gemileri için ulaşılamaz olan kıyı bölgelerine girme fırsatı verdiğini belirterek, "Bu gerçekse Arnavutluk ve Bulgaristan büyük tehlikede olabilir" diye ekledi.

Rheinmetall'den Norveç'e 150 milyon avroluk sipariş Rheinmetall'den Norveç'e 150 milyon avroluk sipariş