Ukrayna'nın Donbass bölgesindeki Rusya destekli ayrılıkçılar, Ukrayna hükümetini saldırıyla suçladı.

İddialara göre Ukrayna güçleri, 24 saat içinde 4 kez ateş açtı ve şu anda yaralı veya ölü bulunup bulunmadığı kontrol ediliyor.

Rusya, Kaliningrad’da bulunan S-400’leri Ukrayna’ya taşıyor Rusya, Kaliningrad’da bulunan S-400’leri Ukrayna’ya taşıyor

Son günlerde bölgedeki bazı gözlemcilerini geri çeken Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT) konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi, AGİT bölgeyi izliyordu.

Ukrayna reddetti

Ayrılıkçıların hükümet birliklerinin saldırdığı yönündeki suçlamalar, Ukrayna tarafından reddedildi.. Ukrayna'nın açıklamasında Ukrayna güçlerini bombalayanın isyancılar olduğunu söyleyerek belirtildi.

Rusya destekli ayrılıkçıların iddiaları, daha önce Pentagon tarafından ortaya atılan bir ihtimali hatırlatır nitelikte oldu. Daha önce Pentagon'dan yapılan açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmek için gerekçe oluşturmak adına sahte bir saldırı videosu hazırlayabileceği bildirilmişti.

Ukrayna’nın en büyük iki sanayii kenti olan Donetsk ve Luhansk’ı içine alan Donbas bölgesinin nüfusu büyük oranda Rus veya Rusça konuşan insanlardan oluşuyor. Ukrayna’ya yönelik baskısını artırmak için buradaki azınlıktan faydalanmaktan çekinmeyen Rusya'nın, Ukrayna üzerinde uyguladığı hibrit savaş taktiğinin bir unsuru olarak Donbass'ı kullandığı zamanlara şahit olunmuştu.