Rus Donanmasının amiral gemisi Moskova Kruvazörü saldırıya uğradı.

24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında Rusya, sahadaki en ağır kayıplarından birini yaşadı.

Ukrayna sahasında birçok hava savunma sistemini, uçağını ve her sınıftan zırhlı aracını kaybeden Rusya, Karadeniz filosunun göz bebeğini de kaybetti.

Savaşın başından beri gayrinizami harp taktiklerini çok iyi uygulayan ve buna hareket eden Ukrayna tarafı, Rusya’nın Karadeniz Filosu’nun en önemli üyesini hedef aldı.

Ukrayna tarafından karadan ateşlenen 2 adet Neptün gemisavar füzesi ile vurulan gemi önce yanmaya başladı sonrasında ise yan yattı.

Bununla birlikte Ukraynalı kaynaklar ise geminin vurulduğu esnada Bayraktar TB2’lerin de bölgede yanıltma amaçlı uçuş icra ettiklerini ifade ediyor.

Rus haber kaynaklarından edinilen bilgilere göre gemi personelinin tahliye işlemlerine başlanmış durumda.

Ukrayna makamları hadiseyi doğruladı

Ukrayna makamları Neptun füzesiyle Karadeniz'de Rusya'ya ait Moskova adlı kruvazör gemisini vurdukları, şu anda geminin yandığını duyurdu.

Rusya'nın savaş açtığı Ukrayna'nın Odessa Bölgesi Askeri İdaresi Başkanı Maksim Marçenko yaptığı açıklamada, Ukrayna silahlı kuvvetlerince fırlatılan iki Neptun seyir füzesinin Rus filosuna ait Moslova kruvazör gemisine isabet ettiğini belirterek, bunun sonucunda gemide yangın başladığını kaydetti.

Marçenko, çok ciddi bir hasar gören kruvazörün tahmini mürettebat sayısının 510 olduğunu ifade etti.

Öte yandan Ukrayna basını, Rusya-Ukrayna savaşının ilk günlerinde Yılan Adası'ndaki Ukrayna askerlerine saldırı düzenleyen Moskova kruvazörünün, 2014'teki Kırım'ın yasa dışı ilhakı sırasında Ukrayna gemilerinin sahilden ayrılmasını da engellediğini bildirdi.

Rusya’dan Moskova Kruvazörü açıklaması

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya’ya ait "Moskova" kruvazör gemisinde çıkan yangın sonucu mühimmatın infilak ettiğini ve ağır hasar meydana geldiğini bildirdi.

Ukrayna’nın Neptün füzesiyle vurduğunu duyurduğu Rus Karadeniz filosuna ait “Moskova” isimli geminin durumuna ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Moskova kruvazörü, çıkan yangın sonucu mühimmatın infilak etmesi nedeniyle ağır hasar gördü.” ifadesi kullanıldı.

Gemideki mürettebatın tahliye edildiği kaydedilen açıklamada, yangının çıkış nedeninin araştırıldığı belirtildi.

Romanya'nın ilk Bayraktar TB2 teslimatı 2024'te Romanya'nın ilk Bayraktar TB2 teslimatı 2024'te

Moskova Kruvazörü

Rus donanmasının amiral gemilerinden olan “Moskova” güdümlü füze kruvazörü, 1979’da denize indirildi ve 2020’de tadilattan geçirildi.

Moskova kruvazörü, 16 adet 700 kilometrelik menzile sahip gemisavar füzelerinin yanı sıra S-300 hava savunma füze sistemi ile donatılmış bir gemi olarak biliniyor.

Gemi, 2015'te Akdeniz'de Rus donanmasının daimi görev gücünü yönetti ve Suriye'deki Rus Hmeymim askeri hava üssünün korunması görevini gerçekleştirdi. ​​​​​​​