Sergei Surovikin, 1991'de "Ağustos Darbesi" olarak da bilinen Gorbaçov'a başarısız darbe girişiminde sivil kalabalığa ateş açılması emrini vermiş ve 3 göstericinin ölümünde parmağı olduğu gerekçesiyle 7 ay hapse mahkum edilmişti.  Dönemin Devlet Başkanı Boris Yeltsin, Surovikin'in yargılanma sürecine müdahale ederek, hapisten çıkmasını sağladı.

Surovikin, 2017'de Suriye'deki Rus birliklerinin başına getirildi. Suriye'deki muhaliflere yönelik büyük operasyonlarda yer aldı.

Rusya: “Ukrayna’daki İngiliz askerleri meşru hedef olabilir” Rusya: “Ukrayna’daki İngiliz askerleri meşru hedef olabilir”

Surovikin, Suriye iç savaşının gidişatını değiştiren isim olarak öne çıktı ve kendisine "Rusya Federasyonu Kahramanı" madalyası verildi.

Surovikin, 2021'de generalliğe terfi etti.

Surovikin, Ukrayna'nın aşamadığı Rus savunma hattının mimarı ve Rus ordusunun Herson'dan çekilmesini teklif eden generaldi.

8 Ekim 2022'de General Gennady Zhidko'nun yerine Ukrayna'daki tüm Rus kuvvetlerinin komutanı olacağı açıklandı.

Rus medyası Surovikin'in Prigozhin liderliğindeki Wagner paralı asker grubunun Savunma Bakanlığına baş kaldırısından önceden haberi olduğunu belirtmişti.

Surovikin'den Wagner'in başkaldırısına kadar haber alınmadı. 22 Ağustos'ta ise General Surovikin'in Rus Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevinden alındığı duyuruldu.