Rusya, Tsirkon hipersonik füzesini çeşitli platformlardan test etmeye devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Rus Donanması'nın Tsirkon (Zirkon) hipersonik füzesini Barents Denizi'nde ilk defa bir nükleer denizaltıdan ateşlediği ifade edildi.

Rus Donanması Kuzey Filosu'nda görev yapan Severodvinsk nükleer denizaltısından fırlatılanTsirkon'un başarılı bir şekilde test edildiği dile getirildi.

Rusya, Tsirkon füzesini daha önce, Amiral Gorshkov fırkateyninden atışlarını gerçekleştirmiş olup gemi atış testlerini tamamlamıştı.

Testlerin 2022 yılında da devam etmesi beklenirken, son aşama testlerinin tamamlanmasının ardından Tsirkon füzelerinin Rus Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.

TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği

Rusya, Tsirkon füzelerini denizaltı ve savaş gemilerinde kullanmayı planlıyor. Hipersonik gemisavar füzesi olarak adlandırılan 3M22 Tsirkon’un (NATO kodu: SS-N-33) menzilinin 1.000 kilometre olduğu ve ses hızının 9 katına kadar (11.025 km/s) çıkabildiği iddia ediliyor. Faydalı yükü 300-400 kilogram olduğu düşünülen füzenin uzunluğu ise yaklaşık olarak 10 metre olarak bildiriliyor.