STM'den "ChatGPT" uyarısı STM'den "ChatGPT" uyarısı

Rusya, veri sızıntısı yaşamamak için aldığı önlemlerin sınırını genişletmeye devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkan Yardımcısı Tümgeneral Alexander Osadchuk, Uluslararası Svyaz-2021 fuarı sergisinde yaptığı açıklamada, Aurora mobil platformunda çözümlerin tanıtıldığını ve güvenli iletişimi sağlayacak akıllı bir telefon için çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Voennoe.rf’nin haberine göre Osadchuk, ordunun günlük faaliyetleri için halihazırda Era teknokentinde dijital bir ekosistem oluşturmak için Quartz projesi çalışmalarının devam ettiğine işaret ederken, günlük aktivitelerin daha güvenli yürütülebilmesi adına mobil uygulamaları kullanma olasılığının değerlendirildiğini sözlerine ekledi. Öte yandan haberde, bir askerin günlük hayatta ihtiyaç duyduğu verilere erişimini sağlayacak olan “Pasaport” sisteminin geliştirildiği bilgisi paylaşıldı. Bu sayede hem askerî personelin hem de ailelerinin günlük faaliyetlerinin optimize edilmesinin planlandığının altı çizildi.

Osadchuk ayrıca, Rusya’nın askerî  bölgelerinde yabancı üretim akıllı telefonlar kullanmasının ise imkansız olduğunu vurgulayarak bu durumun ciddi bir veri sızıntısı ve dolayısıyla büyük bir tehlike olduğunu belirtti. Nitekim 2019 yılında askerî personelin statüsü hakkında çıkarılan kanunda, görevdeki askerî personelin internet erişimi ve tüketici elektroniği bulunan aygıtlar kullanımı yasaklanmıştı.