Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor

Rusya, özel kuvvetlerine yeni bir zırhlı araç takviyesiyle korumayı artırıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndaki bir kaynağın İzvestiya’ya bildirdiğine göre Rus özel birlikleri; daha mobilize ve korunaklı hale gelebilmesi için bir arazi aracı olan yeni tip zırhlı tekerlekli Typhoon K-53949 araçlarıyla donatılacak.

Haberin devamında yeni araçların oldukça iyi bir zırha sahip oldukları belirtilirken, özel birliklerin tekerlekli araç kullanımına geçmesinin yeni askerî trende uygun olduğunun altı çizildi. Haberde, ağır kamyon üretiminde dünyanın önde gelen 10 şirketi arasında bulunan Rus firması KamAZ tarafından üretilen Typhoon K-53949’un; hem uzun süre otonom olarak çalışma kabiliyetine sahip olduğu hem de keşif gruplarına nakliye hizmeti sağlayacağı ifade edildi.

Yakın zamana kadar ordu komutanlarının emri altında özel kuvvetlerinin bulunmadığı, yalnızca askerî istihbarata sahip olunduğu ifade edilirken; bahsi geçen araçların, birliklerin faaliyetlerini yürütebilmeleri için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekildi.

Typhoon K-53949’un, 350 beygir gücünde dizel motorla donatılmış, 10 koltuklu bir araç olduğu, yakıt ikmali yapmadan 1000 kilometreye kadar yol alabildiği ve dik yokuşlara tırmanma kabiliyetinin bulunduğu ifade edildi. Öte yandan aracın 7.62 kalibrelik zırh delici mermilere karşı dayanıklı olduğu ve V şeklindeki tabanı sayesinde altında mayın patlaması halinde patlamadan yayılacak enerjiyi dağıtma kabiliyeti olduğu vurgulandı ve aracın dairesel kameraya ve mayın önleyici içsiz lastiklere sahip olduğu eklendi.