Rus Deniz Kuvvetleri'ne ait fırkateyn, bu sabah Baltık Denizi'nin girişinde bir sivil ticaret gemisiyle çarpıştı. Danimarka donanmasından yapılan açıklamada, İsveç ve Danimarka arasındaki Oresund Boğazı'nda bir Rus fırkateyni ile sivil bir ticaret gemisinin çarpıştığı aktarıldı. Yoğun siste meydana gelen çarpışma, Danimarka Savunma Bakanlığı tarafından onaylandı.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

Naval News’in haberine göre, Donanma gemisi, soğutulmuş konteynerler taşıyan 12.401 tonluk bir reefer olan Ice Rose'a çarptı. Ticaret gemisi Baltık'ın girişini kapsayan Øresund Köprüsü'nün güneyinde demirlemişti. Köprü, Danimarka ve İsveç'i birbirine bağlıyor.

MarineTraffic'den alınan verilere göre, çeşitli kolluk kuvvetleri ile pilot ve kurtarma gemileri arama kurtarma faaliyetlerinde bulunuyor. Arama kurtarma faaliyetlerine katılan gemiler arasında, Danimarka donanmasına ait Diana sınıfı devriye gemisi HDMS Najaden (P523) ve İsveç arama kurtarma gemisi Elsa Johansson yer alıyor.

Kazada herhangi bir petrol sızıntısının olmadığı ve gemi personelinin henüz tahliye edilmediği bildirildi.

Kazanın hangi sebeplerden dolayı gerçekleştiği bilinmezken, bölgenin yoğun sis altında olduğu yönünde bilgiler edinildi. Kaza, Danimarka karasularında meydana geldiği için arama kurtarma faaliyetleri Danimarkalı yetkililer tarafından yürütüyor.