Remdizel firmasının ürettiği Tayfun-VDV’lerin yeni teçhizatı Rus yetkililerine ümit veriyor.

STM’den Malezya’da önemli imza! STM’den Malezya’da önemli imza!

Aracın geliştiricisi Igor Zarahoviç RIA Novosti’ye verdiği röportajda, Rus ordusuna teslim edilmek üzere hazırlanan 30 mm'lik bir topa sahip Tayfun VDV zırhlı aracının, düşman için kötü bir sürpriz olacağını vurguladı.

Zarahoviç ayrıca, aracın 30 mm'lik bir top taşıdığına dikkat çekerek bu zamana kadar hiç bir 4x4 araçta bu kadar ciddi bir silah kullanılmadığını söylerken bahsi geçen yeniliğin sonucunda bu aracın, savaş yeteneklerinde kendi sınıfındaki araçlar arasında belki de dünyanın en iyisi olduğu iddiasında bulundu. 

Yeni eklenen topla birlikte Tayfun-VDV’nin böyle bir silah için hayal bile edilemeyecek mesafelerde hedefleri isabetli şekilde, üstelik hareket halindeyken vurabileceği kaydedildi. Ayrıca Zarahoviç silaha ilişkin detayları açıklamazken, yalnızca, maksimum menzili 4 kilometre  olan 2A42 dahil olmak üzere bu sınıftaki diğer silahlardan çok daha uzak mesafedeki hedefleri başarıyla imha edebilecek şekilde tasarlandığı bilgisini paylaştı. 

Tayfun sınıfının farklı modellerinde yılda 250 ila 300 arasında zırhlı araç üretme kapasitesine sahip olan Remdizel, Rus ordusunun zırhlı araç ihtiyacına cevap veren önemli bir firma konumunda.