Rusya, hava sahası hakimiyeti için çeşitli görevlendirmeler yapmayı sürdürüyor.

RIA Novosti sitesinde yer alan habere göre Rus Tu-142 deniz karakol uçakları, 2022'de Kuzey Kutbu ve Atlantik'e kadar geniş bir hava sahasında uzun süreli uçuşlar yapmaya devam edecek.

Rusya tarafından yapılan açıklamada, "Tu-142 uzun menzilli denizaltı karşıtı uçakları, Atlantik ve Arktik Okyanusu'nun operasyonel olarak önemli bölgelerinde uzun vadeli uçuşlara devam edecek." ifadeleri kullanıldı.

Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi

Tupolev Tu-142

Tupolev Tu-142, Tu-95 turboprop stratejik bombardıman uçağından geliştirilen, Sovyet dönemine ait deniz keşif ve denizaltı karşıtı savaş uçağıdır. Uçak, arama radarı ve sonobuoy sonar sistemi dahil olmak üzere çeşitli arama sensörleriyle donatılmıştır. Orijinal sensörler, Il-38 deniz karakol uçağından alınmıştır ancak bazı sensörler yeni geliştirilmiştir. Tu-142’nin geliştirilmiş versiyonları daha kabiliyetli sensörler ile donatılarak, uçağa manyetik anormallik algılama sistemi entegre edildi. Uçak 83,9 ton yakıt taşıma kapasitesiyle birlikte menzilini daha da genişletebilecek havada yakıt ikmali probu ile donatılmıştır.

Tupolev Tu-142 uçağı, Tu-95 bombardıman uçağının iki büyük silah bölmesini devraldı. Uçak, denizaltı karşıtı torpidolar, derinlik yükleri ve mayınlar dahil olmak üzere 11.340 kg ağırlığında mühimmat taşıyabilir. Tu-142’nin kendisini savunabilmesi için arka kısmına iki adet 23 mm çift namlulu top yerleştirilmiştir.