Soğuk savaş esnasında üretilmiş Sovyetler Birliği’ne ait Tu-95 strateji bombardıman uçağı, Rusya Hava Kuvvetleri’nin sahibi olduğu en eski tasarımlardan biri. Ancak Tu-95 uçaklarının yakın zamanda kullanımdan kalkacağı düşünülmüyor. Tu-95 uçaklarının ABD karşılığı olan B-52 stratejik bombardıman uçakları da oldukça uzun zamandır kullanımda.

National Interest tarafından yapılan habere göre, Tu-95 uçaklarının en son güncellemelerinin yapılmış versiyonları bu hafta Rusya Stratejik Nükleer Kuvvetleri'nin ellerine ulaştı. Rusya Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklamalara göre, Rusya Stratejik Nükleer Kuvvetleri'nin eline 5 adet Tu-95MS stratejik bombardıman uçağı ulaştı.

ASELPOD sistemi Irak’ta görüntülendi ASELPOD sistemi Irak’ta görüntülendi

Tu-95 uçakları 1950’li yıllardan beri kullanılıyor ve süreç içerisinde çok sayıda modernleştirme programına sokuldu. Ancak Tu-95 uçaklarının gövdesinin modernleştirilemeyecek bir yapıda olmasından dolayı uçakların 1980’li yıllarda tekrardan üretildi bu nedenle Rusya’nın elindeki Tu-95 uçakları ABD Hava Kuvvetleri'nin elinde olan B-52 uçakları kadar eski görülmüyor.