Ukrayna'da kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine taraflardan açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Rusya'nın Ukrayna'da kimyasal silah kullandığı iddialarına yönelik Donetsk Halk Cumhuriyeti Halk Milisleri Sözcüsü Eduard Basurin'den bir açıklama geldi.

MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı

Donetsk Halk Cumhuriyeti Halk Milisleri Sözcüsü Eduard Basurin yaptığı açıklamada, ileri sürülen iddialara yönelik Rus destekli ayrılıkçı güçlerin Mariupol şehrinin kontrolünü ele geçirme girişimlerinde kimyasal silah kullanmadığını söyledi.

Rusya'nın ele geçirmek istediği Mariupol'de kimyasal madde kullanılmış olabileceği hakkında Ukrayna, ABD ve İngiltere'den de açıklamalar geldi.

Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Anna Malyar bu sabah Kiev’in, Rusya'nın Ukrayna'nın güneyindeki kıyı kentini kuşatırken kimyasal silah kullanmış olabileceği ve bunların fosforlu mühimmat olabileceğine dair teorilerinin olduğunu fakat resmî bilginin daha sonra geleceğini söyledi.

İngiltere’nin Savunmadan Sorumlu Devlet Bakanı James Heappey, kimyasal silah kullanımna ilişkin Rusya’nın Ukrayna’da herhangi bir kimyasal silah kullanması durumunda tüm seçeneklerin masada olacağını söylerken İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss İngiltere’nin olayın ayrıntılarını doğrulamak için ortaklarıyla birlikte çalıştığını kaydetti.

Pentagon sözcüsü John Kirby, iddialara yönelik “Sosyal medyada Rus güçlerinin Mariupol’de kimyasal silah gönderdiğine dair iddiaların farkındayız. Şu an için bunların doğruluğunu onaylayamayız fakat yakından takip ediyoruz.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise dün, Rusya'nın Ukrayna'da kimyasal silah kullanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.