Financal Times Bulgaristan'ın karşı karşıya olduğu tehlikeyi yazdı!

Rusya'nın iki suikast girişiminden sağ kurtulan Bulgar silah üreticisi Emilian Gebrev, Moskova'nın Ukrayna'ya silah sevkiyatını engelleme girişimleri konusunda uyardı. Emilian Gebrev Financal Times’a verdiği röportajda Rus sabotajcıların aktif olarak üretim tesislerine ve depolarına saldırı hazırlığının Rusya-Ukrayna savaşından önce başladığını dile getirdi.

gebrev

Bulgaristan'ın 2004'ten bu yana üyesi olduğu NATO'ya atıfta bulunan Gebrev, "Rusya'nın tehditleri hem ulusal hem de İttifak düzeyinde yeni bir dizi önlem alınması gerektiği anlamına geliyor" dedi.

Ukrayna, ABD’den F-18 talep ediyor Ukrayna, ABD’den F-18 talep ediyor

Gebrev, 2015 yılında kendisini iki kez öldürmeye çalışan Rus Askeri İstihbarat Teşkilatı (GRU) mensuplarının, Moskova'dan gelen emirlere göre hareket ettiklerini belirtti. Ruslar, ilkinde sinir gazı kullanarak, ikincisinde de zehirleme girişimiyle Gebrev'i iki kez öldürmeye çalıştı. Ona göre suikast girişimi ve şirketinin tesislerindeki patlamalarla ilgili olarak tek bir Rus ajanı gözaltına alınmadı veya yargılanmadı. Gebrev, bunun sorumlusu olarak Bulgar hükümetini suçladı.

bulgaria sabotage

Rusya, Bulgaristan'ın dünya çapında birçok ülkede kullanılan Sovyet dönemi silah ve mühimmat üretimini artırma yönündeki girişimlerini dikkatle takip ediyor. Gebrev, "Soğuk Savaş döneminin bitmesinden bu yana, Bulgaristan çok savunmasız olmasına rağmen oldukça rahattı. Bu durum GRU ajanlarının özgürce faaliyet göstermesi için rahat bir ortam sunuyor'’ dedi.

Gebrev'in sahibi olduğu EMCO, ilk olarak 2011 yılında hedef alınmıştı. Gebrev, bunun tesislerine yönelik ilk sabotaj eylemi olduğunu iddia etti ancak bu iddia resmi bir soruşturmaya tabi tutulmadı. Bulgar savcıları, Gebrev’in uğradığı suikast girişimi nedeniyle sinir gazıyla çalıştıklarından şüphelenilen üç Rus hakkında soruşturma açtı. Ancak 2020'de açılan dava askıya alındı.

bulgarian m1

Bulgaristan'ın doğusundaki Karnobat'ta bulunan EMCO silah şirketinde 2022 yılında yaşanan patlama ve bu yıl çıkan yangın gibi, diğer silah üreticilerinde de benzer olaylar yaşandı. Ancak yetkililer bu olaylar hakkında da soruşturma yürütmedi.

Gebrev, "Sabotaj eylemleri ve Bulgaristan'daki casus ağıyla ilgili bir düzineden fazla davanın hiçbirinde sonuç alınamadı" dedi. Gebrev’e göre Savcılık ve Devlet Ulusal Güvenlik Dairesi'nin liderliği, Rus ajanları tarafından gerçekleştirilen sabotaj eylemlerinin ulusal ve uluslararası çapta gizlenmesinde rol oynadı.

karnobat

Bulgar yetkililer, Ukrayna'nın Rusya ile savaşında kullandığı mermi ve mermilerin yüzde 40'a yakınının Bulgaristan'da üretildiğini tahmin ediyor. Silah üretimi ülkenin GSYİH'nın yaklaşık yüzde 5'ini oluşturuyor. Ayrıca Bulgar savunma şirketleri, Ukrayna'ya önemli miktarda mühimmat transferinin ardından NATO müttefiklerinin de stoklarını yenilemesinde aktif rol oynuyor.