Ukrayna ile girdiği savaş sonrası savunma üretimini artıran Rusya, yedek parça ihtiyacını daha önce ihraç ettiği ülkelerden karşılıyor.

Nikkei Asia tarafından yapılan haberde, Rusya'nın bünyesinde bulunan savunma kuruluşlarının Hindistan ve Myanmar'a ihraç edilen askeri teçhizat, tank ve füze mühimmatı yedek parçalarını ithal ettiği ortaya çıktığı ifade edildi.

Yapılan veri analizlerinde, Rusya'nın tank ve füze gibi silahlanma amaçlı yedek parça ithalatına ilişkin veriler incelenirken, Hindistan ve Myanmar'a ihraç edilen yedek parçaların yeniden satın alındığı kayıtlarda bulundu. 

Bu kayıtlar, Rusya'nın Ukrayna'da harp sahasında kullanılmak üzere yaklaşık 5 bin adetlik tank filosunu modernize etmek için yedek parçaları satın aldığına işaret ediyor. 

maxresdefault-2

Verilerde, Rus ordusu için tank üretimi gerçekleştiren UralVagonZavod'un 9 Aralık 2022'de Myanmar ordusundan 24 milyon dolar değerinde yedek parça satın aldığı görülürken ilgili yedek parçaların Rus şirketi tarafından yapıldığı tescil edildi.

Myanmar'dan ithal edilen ürünler içerisinde uyumlaştırılmış sistem kodları, tanklara kurulum için 6 bin 775 adet gözlem teleskobu ve 200 adet kamera satın alındığı görülüyor.

Bunun yanı sıra, Rusya'nın füze üretimiyle görevli NPK KBM şirketi, Ağustos ve Kasım 2022'de Hindistan'dan 150 bin dolar karşılığında karadan havaya füzeler için gece görüş sistemi bileşeni satın aldı. Satın alınan ürünler ise Şubat 2013'te Rus şirket tarafından üretildi.

ABD, Avrupa ülkeleri ve Japonya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinden bu yana Rusya'ya askeri kullanım potansiyeli olan mal ihracatını yasaklaması, bu ithalat verilenin doğruluğunu kanıtlar nitelikte olduğunu gösteriyor.

AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi AKINCI TİHA 8 ülkeye ihraç edildi