Batılı ülkelerin Ukrayna’ya olan desteği Rusya tarafından yakından takip ediliyor.

24 Şubat sabahı başlayan Rusya-Ukrayna savaşında iki ülke adına da ağır kayıplarla devam ediyor.

Başta ABD, İngiltere, Polonya ve Almanya olmak üzere birçok Batılı ülkeden destek alan Ukrayna ordusunun içinde bu ülkelerden gelen pek çok paralı asker de görev yapıyor.

Ukrayna ordusunun personelleri İngiltere’de hem askeri hem de doktirinel eğitimler alırken NATO ülkelerinin Ukrayna’ya yaptığı silah ve mühimmat yardımları muharebe sahasındaki gerilimin devam etmesine neden oluyor.

Çeşitli silah ve mühimmatların Ukrayna ordusuna verilmesi savaşın süresinin uzamasını ve Ukrayna ordusunun direnişinin sürmesini sağlıyor.

Ukrayna ordusu içinde görev yapan Avrupalı tecrübeli paralı askerler ise Ukrayna’nın direnişini sürdürülebilir kılıyor.

Rusya tarafı ise Ukrayna ordusunun ağrılık merkezlerine düzenlediği taktik harekatlarla yıpratma çalışmalarını sürdürüyor.

Rusya tarafı özellikle tecrübeli paralı askerleri, Ukrayna’nın taktik silah sistemlerini ve savunma sanayii üslerini hedef almaya devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus askeri güçlerinin Rusya-Ukrayna Savaşı'ndaki faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Ukrayna'nın Dnipro bölgesinde 110. Bölgesel Savunma Tugayı'na bağlı bir taburun tamamıyla etkisiz hale getirildiğini ileri süren Konaşenkov, "Harkiv bölgesindeki Andreyivka yerleşim biriminin yakınlarında 'Kraken' taburu ve yabancı paralı savaşçıların birliklerinin pozisyonlarına yönelik yüksek hassasiyetli silahla düzenlenen saldırı sonucu 20 ABD’li dahil 100’den fazla militan öldürüldü." değerlendirmesini yaptı.

Harkiv bölgesinde 130 Ukraynalı askerin etkisiz hale getirildiğini, 8 özel askeri aracın yok edildiğini de ifade eden Konaşenkov, Donetsk bölgesinde ise 200’den fazla Ukraynalı askerin etkisiz hale getirildiğini, 2 tank ve 7 özel aracın imha edildiğini ileri sürdü.

Son 24 saatte 7 yönetim merkezi, 4 mühimmat deposu ile 3 yakıt deposunun vurulduğunu aktaran Konaşenkov, Ukrayna ordusuna ait 6 insansız hava aracının düşürüldüğü bilgisini paylaştı.

Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor Fransa Nijer'den tamamen geri çekiliyor

Konaşenkov, "Ukrayna'da bugüne kadar 267 uçak, 148 helikopter, bin 776 insansız hava aracı, 367 hava savunma füze sistemi, 4 bin 354 tank ve zırhlı araç, 809 çok namlulu roketatar, 3 bin 320 obüs ve havan topu ve 4 bin 969 özel askeri araç yok edildi." ifadelerini kullandı.