24 Şubat sabahından beri süregelen çatışmalar, Ukrayna’nın birçok noktasında bulunan askeri tesislerin hedef olmasına neden oluyor.

Savaşın hız kazandığı ve kayıpların katlanarak arttığı son günlerde taraflar yıpranmaya devam ediyor.

Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti Vladimir Putin, Kuzey Kore lideri Kim'in davetini kabul etti

Rusya tarafı ise savaşın başından beri Ukrayna’da bulunan önemli askeri altyapı tesislerini direkt hedef haline getirmiş durumda.

24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’da bulunan önemli savunma sanayii tesislerini ve askeri altyapı tesislerini öncelikli hedef haline getirip imha etme çalışmalarına başlayan Rusya bugüne kadar 2900’den fazla askeri tesisin imha edildiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Rus ordusu ile Donbas’taki ayrılıkçı yönetimlerin Ukrayna'da Mariupol şehrini kontrol altına almak için operasyonlarını sürdüğünü ve ülke içinde ilerlemeye devam ettiğini belirtti.

Bugüne kadar çok sayıda askeri altyapı tesisinin imha edildiğini söyleyen Sözcü Konaşenkov,

“Bunların arasında Ukrayna ordusuna ait 97 uçak, 107 insansız hava aracı, 141 hava savunma füze sistemi, 86 radar istasyonu, 986 tank ve zırhlı araç, 107 çok namlulu roketatar, 368 obüs ve havan topu, 749 özel askeri araç bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Rus ordusunun, Ukrayna'daki biyolojik laboratuvarlardan alınan belgelerde Pentagon'un ölümcül patojenler için gizli bir yayılma mekanizması araştırmasını finanse ettiğine dair belgeler bulduğunu aktaran Konaşenkov,

“Belgeler, Ukrayna tarafından oluşturulan ve finanse edilen biyolaboratuvarların yarasa koronavirüs örnekleriyle deneyler yaptığını gösteriyor. Ukrayna'daki bu ve Pentagon tarafından finanse edilen diğer biyolojik çalışmaların amacı, ölümcül patojenlerin gizlice yayılması için bir mekanizma oluşturmaktı.” dedi.