Batı ülkelerinin Ukrayna'ya her geçen gün artan askeri yardımları Rusya'yı son günlerde endişeye sevk ederken bazı güvenlik önlemleri alma konusunda da ısrarcı kılıyor.

NATO'nun 1997 yılındaki sınırlarına geri çekilmesini ve Ukrayna'ya 2008 yılında verilen üyelik taahhüdünü iptal etmesini isteyen Rusya, güvenlik garantisi için şimdi de ABD ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD’li mevkidaşı Blinken ile Cenevre’de bir araya geldi. Lavrov; Rusya'nın güvenlik garantisi tekliflerine karşı hazırlayacağı yanıtlar konusunda Washington’a yardımcı olacağını umduğunu söyledi.

Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri teslim edildi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  Cenevre’deki görüşmeyle ilgili, “Cenevre’deki bu görüşmenin yararlı olacağını düşündük, zira tekliflerimizin hepsine somut yanıtlar hazırlamanız ve varsa kendi karşı tekliflerinizi sunmanız konusunda size yardımcı olacağını umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Toplantının yararlı olacağını düşündüklerini söyleyen Lavrov yine toplantıyla ilgili Rusya'nın, Cenevre’de kayda değer bir ilerlemenin gerçekleşmesini beklemediğini fakat somut dönüşler beklediklerini şu sözlerle ifade etti: 

“Avrupa turunuz sırasında bu görüşmeden büyük bir gelişme beklemediğinizi söylemiştiniz. Biz de bu görüşmede büyük bir ilerleme kaydedilmesini beklemiyoruz, tekliflerimize cevap gelmesini bekliyoruz. Tekliflerimiz son derece somut ve biz de bunun karşılığında aynı somutlukta yanıtlar beklemekteyiz." 

Blinken ise yaptığı açıklama ile "Rusya'nın endişelerine karşılık vermeye hazırız ve biz de Rusya'nın bizim endişelerimizi anlamasını istiyoruz." ifadelerine yer verdi.

Güvenlik garantisi teklifleri, NATO’nun doğuya doğru genişlemeyi durdurması, ittifakın 1997’den sonraki genişleme politikaları çerçevesinde doğu Avrupa ülkelerine yerleştirdiği silahlar ile askeri tesislerin geri çekilmesi ve Ukrayna’nın NATO üyesi yapılmayacağına dair taahhüt verilmesi gibi şartlar içeriyor.