Rusya yetkililerden, ABD'nin Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotların Rusya yüzünden tehlikede olduğuna yönelik iddialarına cevap geldi.

TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek

Global News sitesinde yer alan habere göre Rus yetkililer, Sovyet döneminden kalma uydunun füze ile imha edilmesiyle gerçekleştirilen test sonucunda oluşan enkazın astronotları tehlikeye atmadığını açıkladı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu testin, "ceraahi hassasiyetle" gerçekleştirildiğini ve uzay istasyonu için herhangi bir tehdit oluşturmadığını söyledi. Ayrıca Şoygu, Rusya'nın uzaydaki barışçıl faaliyetlerini riske attığını söylemenin "ikiyüzlülük" olduğunu belirtti.

ABD'li yetkililer Rusya'nın füze ile uydu imhası gerçekleştirmesinin ardından bu test sonucunda 1.500 parçalık büyük bir enkazın oluştuğunu ve bunun Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki astronotları tehdit ettiğini söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, söz konusu testin Rusya'nın "uzayın silahsızlandırılmasına karşı olduğunu iddia etmesine rağmen uzayın keşfini ve tüm ulusları tehlikeye atmaya istekli olduğunu gösterdiğini" açıklamıştı.