KAREL ile PLAN-S'den IoT teknolojilerinde iş birliği KAREL ile PLAN-S'den IoT teknolojilerinde iş birliği

Roscosmos Başkanı Dmitriy Rogozin, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, kurumun RD-180 roket motorlarının ABD’ye tedarikinin devam edeceğinin mesajını verdi.

“Boeing insanlı uçuşlar programı kapsamında olanlar dahil olmak üzere, roketlerinin fırlatılmasını sağlamak için bizim ürettiğimiz RD-180 motorlarından önemli bir stok oluşturdular. Eğer ek alım yapacak olurlarsa bize başvurabilirler, iş birliğinden memnuniyet duyarız.” açıklamasına yer veren Rogozin ayrıca
 “Amerikalı ortağımızla RD-181 tipi motorları ile ilgili ilişkilerimiz ise devam ediyor.” dedi.

RD-180 roket motorlarının tedarikine ilişkin kontratın daha önce sona erdiği öğrenilmişti. Diğer yandan Rusya, Roscosmos’a RD-181M füzelerinin ABD’ye tedarik edilmesi ile ilgili görüşmeler yapmak için izin vermişti.

Rusya’nın ABD’ye tedarik ettiği RD-180 motoru, Atlas-5 roketinin birinci kademesinde kullanılıyor. Roscosmos’a bağlı Bilim ve Üretim Kuruluşu Energomash’ın verileri, 1999’dan bu yana ABD’ye 122 adet RD-180 motoru teslim edildiğini ve bunların 93’ünün kullanıldığını ortaya koydu. Ayrıca RD-180 motorlarının son kısmı geçen nisan ayında teslim edildi.

RD-181 motoru ise Antares roketinin birinci kademesinde (2 adet) kullanılıyor. 2015’ten bu yana ABD’ye teslim edilen 22 motordan 18’i kullanılmış durumda.