Rusya'nın yeni Afrika stratejisi belli olmaya başladı!

Moscow Times haberine göre Rus Silahlı Kuvvetleri, Afrika’da meydana gelen askeri meseleler ile altyapı ve insani sorunları çözmek maksadıyla yeni bir birlik ortaya çıkaracak. Birliğin amacı; ''Afrika devletlerinin, kaynaklarını sömüren ve gelişimini baltalayan Batı ülkelerine karşı mücadele sürecine yardımcı olmak'' şeklinde belirtiliyor.

Afrika Kolordusu'nun terörle mücadele, inşaat, halkın insani sorunlarının çözümü gibi konularda görev alacağı ileri sürülüyor. Eylül ayında Afrika ülkelerine çeşitli geziler yapan Savunma Bakan Yardımcısı Yunus-Bek Yevkurov'a yeni yapının doğrudan liderliği görevi verildi. Yevkurov, Wagner isyanı sırasında Prigojin ve paralı askerleriyle yaptığı görüşmeyle gündeme gelmişti.

yevkurov

Bir süredir Telegram üzerinden yayın yapan Rus yanlısı haber sitelerinde, Afrika Kolordusuna asker alımına ilişkin ilanlar paylaşılıyordu. Paylaşılan ilanlara göre birliğe katılacak askeri personelin görev tanımı ''Afrika ülkelerinin bağımlılıktan kurtulma çabasını desteklemek için kıtada tam ölçekli askeri operasyonlar yürütmek’’ şeklinde belirtilmişti. Katılanlara vaat olarak; 280 bin ruble maaş, ücretsiz tıbbi bakım, hayat ve sağlık sigortası gibi güvenceler verileceği belirtildi.

photo_2023-11-17_08-27-30

Kolorduya dair hazırlanan reklamlarda, Rusya'nın Afrika'daki askeri varlığının yardımıyla "dost" hükümetlerin ve rejimlerin iktidara gelmesinin yanında donanma için üslerin, havaalanlarının ve lojistik merkezlerinin ücretsiz kiralanmasının sağlanmasını amaçladığı açık bir şekilde belirtiliyor.

Karşılıklı yarar sağlamak suretiyle de altın, platin, kobalt, uranyum, elmas madenleri, petrol ve doğal gaz yatakları ve nadir toprak elementleri konularında çalışmalar yürütüleceği vurgulanıyor.

Rus kaynaklarına göre, birim GRU'nun himayesinde oluşturulacak ve başkanlığını Putin'e yakın işadamı Gennady Timchenko'nun himayesindeki Konstantin Mirzayants yapacak. Mirzayants, Wagner’in isyanından sonra onun operasyonlarını ele alacağı dile getirilen Redut paralı asker grubunun lideri olarak tanınıyordu.

Kurulacak Kolordu, Afrika ülkelerinde Wagner’in yerini alacak ve bünyesine Wagner’e bağlı paralı askerleri de katacak. İşe alım süreci Yunus-Bek Yevkurov tarafından Krasnodar yakınlarındaki Molkino eğitim kampında gerçekleşiyor. Bu kamp daha önce Wagner tarafından yine aynı maksatla kullanılan bir kamp olarak adını duyurmuştu. 

İsrail, Gazze'de çözüm değil tampon bölge istiyor İsrail, Gazze'de çözüm değil tampon bölge istiyor

230728-russia-africa-summit-6-se-1156a-c65aff

Rusya Devlet Başkanı Putin, Temmuz ayında Afrikalı liderler ile Rusya – Afrika Zirvesi gerçekleştirdi. Zirveye 54 Afrika ülkesinden sadece 19 devlet başkanı katıldı. Batı medyası bu yılki düşük katılıma atıfta bulunarak, 2019 yılındaki ilk zirvede Afrika'nın 54 ülkesinden 43 devlet başkanının katıldığına dikkat çekmişti. Zirveye katılımın düşük olmasına neden olarak, ‘’Rusya'nın Karadeniz tahıl anlaşmasından çekilme kararı’’ gösterildi. Haliyle bu tutumun, Afrika'da kurulacak birliğe karşı olan yaklaşımı da etkileyeceği düşünülüyor.