Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı Pakistan, JF-17 Blok III uçaklarını hizmete almaya başladı

Rusya'nın Arktik'teki Nagurskoye Hava Üssü'ne bombardıman uçakları konuşlandırabileceği düşünülüyor.

Rusya Kuzey Filosu’nun hava savunmasından sorumlu General Igor Churkin, Kuzey Kutbu’nda bulunan Alexandra Toprakları Adası’ndaki Nagurskoye hava üssünün 3500 metrelik bir piste sahip olduğunu ve bu sayede tüm uçakların kullanımına elverişli olduğunu söyledi.  

Gazeta.ru’nun haberinde Churkin’in, Kuzey Filosu'nun Arktik bölgesinde bulunan hava üslerindeki uçaklarla ortak tatbikatlarını sürdürdüğüne ilişkin ifadeleri yer aldı.

Churkin ayrıca MiG-31 savaş uçaklarının Arktik bölgesinde iyiden iyiye rolünün arttığını belirtirken, Franz Josef takımadalarında gerçekleşen Umka-2021 tatbikatında 2 MiG-31’in filoya eşlik ettiğini sözlerine ekledi.

Igor Churkin, bölgede savaş uçakları ve filonun ortak katılımıyla olan tatbikatların bölgede sıklıkla gerçekleştirildiğine vurgu yaparken, başarı oranın oldukça tatmin edici olduğunun altını çizdi. 

Churkin sözlerine, Kuzey Kutbu’nda barış ve güvenliğin sağlanması görevinin devlet tarafından Kuzey Filosu’na verilen en önemli emanet olduğunu ve her ne kadar Batı, Rusya’nın bölgede saldırgan taraf olduğunu sürekli tekrar ediyor olsa da Rusya’nın Barents Denizi ve Kola Yarımadası yakınlarında sıklıkla NATO’nun casus uçaklarını tespit ettiğini vurgulayarak devam etti. 

Soğuk Savaş zamanında, Nagurskoye hava üssünün Franz Josef takımadalarında bir pist, bir hava durumu istasyonu ve bir iletişim karakolundan biraz daha fazlası olduğu düşünülürse, Rusya’nın Arktik’in geleceğine ne kadar önem verdiği daha iyi anlaşılabilir.