Ukrayna, Fransa’dan Mirage 2000 istiyor Ukrayna, Fransa’dan Mirage 2000 istiyor

Ortadoğu ve Asya'nın kalbi Astana'da attı. Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi bir çok görüşmeye ev sahipliği yaptı.
Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları da konferans kapsamında Astana'da bir araya geldi.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov toplantıda yaptığı açıklamada; Azerbaycan ile Ermenistan arasında ulaşım hatlarının açılması, barış anlaşmasının hazırlanması ve iki ülke arasındaki sınır hattının belirlenmesi konularının gündemlerinde olduğunu ifade etti.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 2 Ekim'de Cenevre'de Ermeni mevkidaşıyla yaptığı görüşmede barış anlaşmasının ana unsurlarını Mirzoyan'a sunduğunu, bu unsurlarla ilgili Ermenistan'dan yanıt beklediklerini dile getirdi. Bayramov; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile 6 Ekim'de Prag'da yaptığı dörtlü görüşmede her iki ülkenin birbirlerinin toprak bütünlüğü ve egemenliklerini karşılıklı tanımak ve saygı göstermek hususunda mutabık kaldıklarını belirterek, bu durumun barış anlaşmasının imzalanması istikametinde bir ilerleme kabul edildiğini kaydetti.

Bayramov ayrıca Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına döşediği mayınların ve mayın haritalarının Azerbaycan'a tam şekilde verilmemesinin ciddi sorun doğurduğunu paylaştı. 

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre ise Mirzoyan, iki ülke sınırında yeni çatışmaların yaşanmaması için sınırda uluslararası izleme ve kontrol mekanizmasının uygulanması gerektiğini kaydetti. Taraflar, üçlü görüşmeleri ilerleyen dönemde de sürdürmek hususunda anlaştı.