Rusya-Ukrayna gerginliğinin hız kesmeden devam ettiği ve birçok ülkenin bu gerginliğin savaşa dönüşmemesi için girişimlerde bulunduğu son günlerde, taraflar kendi şartlarını dayatmak ve birbirlerine güç gösterisi yapmak için ellerinden geleni yapıyor.

Özellikle Rusya’nın emperyal amaçları doğrultusunda Ukrayna sınırına asker, askeri teçhizat ve mühimmat yığınağı yapması Batılı ülkelerin tepkisini çekiyor.

ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı

Ukrayna tarafının sınırlarını ve egemenliğini korumak için çeşitli ittifaklar içine dahil olmaya çalışması da Rusya’yı rahatsız ediyor.

Ukrayna sınırına askeri birliklerini sevk eden ve Ukrayna sınırında tatbikatlar düzenleyen Rusya, Ukrayna’nın yaptığı askeri iş birliklerine ve tatbikatlara tepki gösteriyor.

Ancak Rusya Ukrayna’nın yaptığı tatbikatlara en üst perdeden tepki verirken, Donbas bölgesi boyunca güç gösterisi yapıyor.

Rusya’nın Belarus’la ortak tatbikatlar düzenlemesi ve Ukrayna sınırlarını taciz etmesi bütün dünyanın tepkisini çekerken Rusya tatbikatlarına devam ediyor.

Son olarak Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, 19 Şubat’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yönetiminde geniş kapsamlı bir askeri tatbikat gerçekleştirileceği bildirildi.

Açıklamada, "Havacılık ve Uzay Kuvvetleri, Güney Askeri Bölgesi, Stratejik Füze Kuvvetleri, Kuzey ve Karadeniz filoları tatbikatlara katılacak. Tatbikat kapsamında balistik ve güdümlü füzeler denenecek. Tatbikat, daha önceden planlanmıştır." denildi.

Kremlin’den nükleer hareketlilik açıklaması

Tatbikat ve Rusya’nın nükleer silahları konusunda bir başka açıklama da Kremlin’den geldi.

Kremlin'den gelen açıklamada "Doğu Ukrayna'nın Donbas bölgesinde tehlike potansiyeli çok yüksek. Bölgeden çok tehlikeli sinyaller geliyor." denildi.

ABD'li diplomatın sınırdışı edilmesi hakkında ise "Rusya'nın Moskova'daki ABD'li diplomatı sınırdışı etmesi ABD'nin provokasyonlarına verilmiş bir cevaptı." ifadeleri kullanıldı.

Kremlin ayrıca "Rusya'nın nükleer hareketliliğinin bölgedeki tansiyonu daha da artıracağı iddialarını reddediyoruz. Bu tatbikat sürecinin bir parçası." açıklamasında bulundu.