Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Rusya ve Belarus ittifakında yeni gelişmeler yaşanıyor.

St. Petersburg’da Belaruslu mevkidaşı Alexander Lukashenko ile bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus’a İskender-M mobil kısa menzilli füze sistemleri sağlayacağını duyurdu. 

Russia alleges assassination plot against Belarus leader Lukashenko –  POLITICO

Rus lideri Putin yaptığı açıklamada "Karar verildi. Önümüzdeki birkaç ay içinde hem balistik hem de seyir füzelerini hem konvansiyonel hem de nükleer versiyonlarında kullanabilen İskender-M taktik füze sistemlerini Belarus'a devredeceğiz.” dedi.

Saros Körfezi'nde "Nusret-2023 Davet Tatbikatı" devam ediyor Saros Körfezi'nde "Nusret-2023 Davet Tatbikatı" devam ediyor

Belarus Devlet Başkanı Lukashenko, Belarus hava sahası yakınında eğitim uçuşları geçekleştiren ABD ve NATO nükleer yetenekli savaş uçuşlarından giderek daha fazla endişe duyduğunu dile getirerek Rusya’dan Belarus jetlerinin nükleer başlıklı füze taşıyabilmeleri için modernizasyonu konusunda yardım istedi. Yardım etmeyi kabul eden Putin, “Bu modernizasyon Rusya'daki uçak fabrikalarında yapılmalı. Bunu nasıl gerçekleştireceğimiz konusunda anlaşacağız.” ifadelerine yer verdi.