Rusya çift kokpitli Su-57 için kolları sıvadı!

Rus savaş uçağı üreticisi Sukhoi tarafından yapılan çift kokpitli Su-57 tasarımıyla, Rus Birleşik Uçak Şirketi adına patentinin alındığı öğrenildi.

2023 yılının Mayıs ayında ilk başvurusunun yapıldığı, Kasım ayının 17’sinde ise patent kaydının yapıldığı belirtiliyor. Böylece Rusya, Çin’in ardından çift kokpitli stealth uçak geliştirdiği bilinen 2'nci ülke oldu.

Patent detaylarında “Su-57” ibaresi yer almazken, teknik çizimlerde gösterilen uçağın tasarımı ve teknik özellikleri Su-57’nin özellikleriyle ile eşleşiyor.

Sistemle ve detaylarıyla ilgili henüz ilgili makamlardan resmi açıklama yapılmazken patent başlığında “Çok fonksiyonlu iki koltuklu hayalet uçak” ibaresi yer aldı.

Çin yeni füzesini EDEX 2023’te tanıttı Çin yeni füzesini EDEX 2023’te tanıttı

İtki yönlendirmeli motor nozülü, düşük radar izi, yüksek manevra kabiliyeti, yükseltilmiş silah menzili ve uydu iletişimi gibi detaylar verildi. Açıklamanın devamında çift koltuklu diğer savaş uçaklarının neler olduğu belirtilmiş ve bir diğer çift koltuklu Rus savaş uçağı olan Su-30MK uçağıyla, patenti alınan yeni uçağın ortak özelliklerine değinildi.

su57 twin seat

Patent açıklamasında çift kokpitli uçağın olumlu-olumsuz yönlerinden bahsediliyor. Gövde şeklinin radar izine etkisi, oluşturduğu fazladan sürtünme gibi olumsuzluklar belirtiliyor. Bunun yanında uçağın amacı “Hava-yer hedeflerini imha etmek üzere tasarlanmış, düşük radar izine sahip, iki koltuklu, çok fonksiyonlu bir uçağın üretilmesi.” şeklinde belirtiliyor.

Ayrıca uçağın “hava kontrol noktası” şeklinde bir işlevinden de söz ediliyor. Muharebe esnasında diğer askeri ünitelerle etkileşim, dış kaynaklardan gelen bilgileri analiz gibi tanımlar ile açıklanan “hava kontrol noktası” tabiri için insansız hava araçları kontrol noktası özelliği de belirtiliyor.

Bu faydalardan biri, bir süredir konuşulan Loyal Wingman (Sadık Uçuş Yoldaşı) konsepti. 5 ve 6. nesil savaş uçaklarıyla birlikte yapay zeka ile otonom şekilde uçan insansız hava aracı şeklinde tanımlanıyor. Bu konsept ile savaş uçaklarına daha düşük maliyetle refakat edecek jet motorlu, süpersonik insansız hava araçları geliştirmek amaçlanıyor.

İnsansız savaş uçaklarının çift kokpitli uçaklarda arka koltukta bulunan pilot tarafından kontrol edilmesi ile menzil sorunu ortadan kaldırılmış oluyor.

Rusya’nın patentte bildirdiği detaylara göre sürü insansız sistemler ağı projesi üzerine çalıştığı söylenebilir. Henüz ilgili makamlardan resmi bir açıklama yapılmamış olsa da Rusya’nın geliştirmekte olduğu Su-70 Okhotnik İnsansız Savaş Uçağı gibi sistemleri hava kontrol noktası şeklinde tanımlanan Su-57 ile birlikte kullanmayı amaçladığını söylemek yanlış olmaz.

Benzer bir konseptin Türkiye’de de düşünüldüğü geçmişte TUSAŞ yetkilileri tarafından belirtilmişti. TUSAŞ Yapısal Mühendislik Direktörü Eyüp Yiğit katıldığı bir programda Milli Muharip Uçak KAAN için de çift koltuklu bir varyantın geliştirileceğini açıklamıştı. Anka-3, Kızılelma gibi insansız savaş uçaklarıyla Loyal Wingman konseptinin yanında havadaki ve yerdeki diğer insansız sistemlerin kontrolü ile sürü insansız sistemler ağı oluşturulacak.

kaan anka kızılelma