Rusya devleti destekli olarak ABD ve birçok firmaya saldırı yaptığı belirtilen Cozy Bear isimli grubun, geçtiğimiz günlerde FireEye isimli siber güvenlik firmasını hacklediği aktarılmıştı. Washington Post'ta yer alan haberde buradan elde edilen bilgilerle ABD Hazine Bakanlığı, ABD Ulusal Telekomünikasyon ve Bilgi Kurumu’nun da hacklendiği belirtildi.

Beyaz Saray'da acil toplantı

Mobile Legends’e siber saldırı Mobile Legends’e siber saldırı

Henüz saldırılar sonrasında ne tür bilgilerin, hacker grubunun eline geçtiği belli değil. Ancak konunun önemli olduğu ve Beyaz Saray’da bununla ilgili acil bir toplantı yapıldığı aktarılıyor. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Ullyot yaptığı açıklamada “ABD hükümeti olarak bu rapoların farkındayız ve bu durumla ilgili olası sorunları tespit etmek ve çözmek için gerekli bütün adımları atıyoruz.” dedi. Ullyot konuşmasında herhangi bir ülke ya da hacker grubunun ismini telaffuz etmedi.

Saldırının ne boyutta olduğu ve hangi verilere erişildiği henüz bilinmiyor. Ancak Beyaz Saray'da acil bir toplantı yapılması, durumun ciddi olduğunu akıllara getiriyor. Aynı grup Barack Obama döneminde de Beyaz Saray ve bazı ABD kurumlarına karşı yaptığı saldırıda başarılı olmuştu.