Bir insan kalabalığındaki tehlikeli nesne ve yasak maddelerin tespiti için üretilen ilk sistem Armiya-2020 forumunda tanıtılmıştı.

İzvestiya’nın haberine göre sistemin geliştirilmiş versiyonu sevinç, korku, öfke, üzüntü, şaşkınlık gibi temel duyguları tanıyabilir. NIIDAR Araştırma Enstitüsü Başkanı Nikita Bobkov, güvenlik teftiş kompleksinden ve duygu tanıma sisteminden gelen verilere dayanarak bir kişinin tehlikeli olup olmadığı sonucuna varılabileceğini açıkladı.

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

Öte yandan kompleksin ağırlık ve boyutunun 30 kat azaltıldığı kaydedildi. Kompleksin eski formunun 19 inçlik bir dolaba yerleştirilecek boyutta olduğu ifade edilirken şimdiki halinin dört paket sigara büyüklüğünde olduğu belirtildi.

NIIDAR uzmanları, hedeflerinin şüpheli davranışı belirlemek için bir kişinin yürüyüşüne, çeşitli dış göstergelere ve kişinin bireysel özelliklerine dayanarak tanımlamak amacıyla bir teknoloji geliştirmek olduğunu aktardı. Ayrıca sinir ağının, yüzlerin mikro ifadelerini algılamasının da hedeflenenler arasında olduğu bilgisi paylaşıldı.

Bu teknoloji sayesinde kişilerin gerçek duygularını mı yansıttığı yoksa duyguyu taklit mi ettiğinin tanımlanabileceği iddia ediliyor. Bobkov açıklamasında 2022 yılında kompleksin bu versiyonunun hazır olacağını belirtti.