Rusya, İkinci Karabağ Savaşı’ndan beri Ermenistan’a silah sevkiyatını sürdürüyor.

İngiltere, askeri teçhizat bütçesinde 17 milyar sterlin açık verdi İngiltere, askeri teçhizat bütçesinde 17 milyar sterlin açık verdi

Kırım Haber Ajansı internet sitesinde yer alan haberde silah sevkiyatına dair bilgilere yer verildi. Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Ermenistan Kamu Televizyonu isimli kanala verdiği röportajda Rusya tarafından Ermenistan’a gerçekleştirilen silah sevkiyatlarına dair açıklamalarda bulundu. Ermenistan yönetiminin, ordunun “yenilenmesine” ilişkin süreci en kısa sürede gerçekleştirmeyi hedeflediğini belirten Grigoryan, “Ermenistan hükumeti, ordusunu tümüyle yenilemek istiyor. Kasım 2020’den bu yana cephaneliğimizin modernizasyonu ve yenilenmesi için Rusya’dan silahlar aldık.” diye konuştu.

Yakın tarihlerde Ermenistan hükumeti, ordunun modernizasyonu ve yenilenmesine dair süreçte Rusya ile iş birliği yapılacağını duyurmuştu. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova 19 Ağustos tarihinde yaptığı açıklamada, “Yurt dışına silah sevkiyatı, Rusya’nın egemenlik hakkıdır. Rus tarafı, bölgede bir güç dengesini koruma ihtiyacını dikkate alıyor.” Ifadelerine yer vermişti.