Rusya-Ukrayna gerginliğinin hız kesmeden devam ettiği ve birçok ülkenin bu gerginliğin savaşa dönüşmemesi için girişimlerde bulunduğu son günlerde, taraflar kendi şartlarını dayatmak için ellerinden geleni yapıyor.

Özellikle Rusya’nın emperyal amaçları doğrultusunda Ukrayna sınırına asker, askeri teçhizat ve mühimmat yığınağı yapması Batılı ülkelerin tepkisini çekiyor.

Ukrayna tarafının sınırlarını ve egemenliğini korumak için çeşitli ittifaklar içine dahil olmaya çalışması da Rusya’yı rahatsız ediyor.

Ukrayna sınırına askeri birliklerini sevk eden ve Ukrayna sınırında tatbikatlar düzenleyen Rusya, Ukrayna’nın yaptığı askeri iş birliklerine ve tatbikatlara tepki gösteriyor.

MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ise gerginliğin azalması için Rusya’nın şartlarını açıkladı.

Batılı ülkelere ve NATO’ya verilen bir dizi mesaj niteliğinde olan açıklamada Zaharova, Batılı ülkelerin ve NATO’nun Ukrayna’ya yaptıkları silah sevkiyatlarını durdurması gerektiğini söyledi.

Çeşitli ülkelerden Ukrayna’ya gelen askeri danışmanların da Ukrayna’yı terk etmesi gerektiğini söyleyen Zaharova, NATO ülkelerinin Ukrayna ile yaptığı ortak tatbikatların durdurulması gerektiğini ifade etti.

Batılı ülkelerin ve NATO’nun gerilimi tırmandırdığını dile getiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü,

“Batılı ortaklarımızın bu kadar çok dillendirdiği Ukrayna çevresindeki gerilimin çok hızlı bir şekilde azaltmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bunun için Ukrayna’ya silah sevkiyatlarını durdurmak, Batılı askeri danışman ve eğitmenleri bu topraklardan çekmek, Ukrayna ve NATO ülkelerinin ortak tatbikatlarını durdurmak ve ayrıca daha önce Ukrayna'ya teslim edilen yabancı silahları geri çekmek gerekiyor.” diye konuştu.

ABD basınında yer alan “Rusya Ukrayna’yı işgal edecek” temalı haberlerin ise gerçeği yansıtmadığını ifade eden Mariya Zaharova,

“Ukrayna’ya saldıracağımızı ABD gazetelerinden öğreniyoruz. Kendimizi bu ülke ile ortak tarihe sahip bir halk olarak görürken ve üstelik bu gibi iddialar Kiev yönetimi ve Ukrayna Devlet Başkanı tarafından dahi eleştiriliyorken, nasıl saldırgan eylemler planlayabiliriz ki? Bu çok saçma.” dedi.