Bugün Rusya Hava ve Uzay Kuvvetleri Füze Saldırısı Uyarı Merkezi Başkanı Sergey Suchkov'un açıklamasına göre Rus Silahlı Kuvvetlerinin füze saldırısı uyarı sistemi (MSRN), 2030 yılına kadar tamamen Voronezh yüksek hazırlıklı radar istasyonlarına (RLS) geçecek. Suchkov, Krasnaya Zvezda gazetesine verdiği röportajda;

Bu istasyonların erken uyarı sistemine dahil edilmesi, erken uyarı sisteminin yeni nesil bir radarla yeniden silahlandırılmasının tamamlanmasını sağlayacaktır. 

dedi.

Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı

Özellikle bu dönemde Rus ordusu Krasnodar ve Irkutsk Bölgelerinde bulunan muharebe görevindeki tesislerini modernize edecek. Aynı zamanda Rus ordusu Leningrad Bölgesi'nde de geliştirilmiş taktik ve teknik özelliklere ve parazite karşı geliştirilmiş korumaya sahip yeni radar istasyonları oluşturulacak.

Balistik füze saldırılarına ve uçak izlemesine karşı hava sahasının uzun mesafe izlemesini sağlayabilen ve Rus erken uyarı radar sistemlerinin yeni nesli olan Voronezh radarları ilk olarak 2009 yılında St. Petersburg yakınlarındaki Lekhtusi'de faaliyete geçmişti.