Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı

Rusya, Armata tankının insansız versiyonunu test etti.

Defense World'ün Rus Krasnaya Zvezda gazetesine dayandırdığı haberinde Rusya'nın, ilk kez Army-2020 fuarında görücüye çıkan T-14 Armata ana muharabe tankının insansız versiyonu üzerinde birtakım testler uyguladığı ifade edildi.

Rus devlet savunma kuruluşu Rostec Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Artyakov konuyla ilgili verdiği demeçte, Armata tankının başlangıçta mürettebatlı bir araç olarak tasarlandığı, ancak bugünün modern teknoloji seviyesinin onu bir insansız araca dönüştürmeye mümkün kıldığını belirtti.

Rusya, insansız Armata tankında her şeyi olabildiğince yapay zeka ile çalışabilir hale getirmeyi planlıyor. Rus mühendisler, atış ve manevra kabiliyeti başta olmak üzere birçok özellikte insan faktörüne en aza indirgemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Rusya, insansız tank geliştirme çalıştırmaları haricinde T-14 Armata AMT'nin üretimine 2022 yılı içerisinde başlayacak.

T-14 Armata ana muharebe tankı, ilk kez 9 Mayıs 2015'te Kızıl Meydan'daki Zafer Günü Geçit Töreninde halka gösterildi.Yeni platform, tamamen dijitalleştirilmiş donanıma, insansız bir taret ve izole edilmiş bir zırhlı kapsüle sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

ABD merkezli askeri analiz dergisi National Interest, geçtiğimiz günlerde T-14 Armata ile ABD üretimi M1 Abrams ana muharebe tanklarını teknik açıdan karşılaştırmış ve Armata'nın, NATO için ciddi tehdit olduğunu vurgulamıştı.