Müzakerelerin kesin sonuç vermediği ve sıcak çatışmaların halen devam ettiği Rusya-Ukrayna savaşında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Türkiye’nin uzun menzilli Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS)’nin ilki Adana’ya konuşlandırıldı! Türkiye’nin uzun menzilli Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS)’nin ilki Adana’ya konuşlandırıldı!

Savaşın başladığı 24 Şubat 2022 tarihinden bu yana Rusya, özellikle Ukrayna’ya ait savunma sanayii şirketlerinin altyapı tesislerini ve Ukrayna’nın askeri üslerini hedef alıyor.

Göğüs göğüse muharebelerin de Ukrayna sahasının neredeyse tamamında yaşandığı savaşta Ukrayna, özellikle Batılı ülkelerden aldığı silah, mühimmat ve doktrinel desteğiyle direnişine devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal girişiminin en önemli sebeplerinden olan Donbas bölgesi neredeyse tamamen kontrol altına alınmasına rağmen Rusya, Ukrayna coğrafyasının tamamında faaliyetlerini sürdürüyor.

Ukrayna’nın direnişinin sürdürülebilir olması için Batılı ülkeler de silah ve mühimmat desteği ile Ukrayna ordusunu donatıyor.

Yeni savaş konseptlerine uygun olarak insansız hava araçlarını muharebe sahasında aktif olarak kullanan Ukrayna tarafı, Rus ordusunu zor durumda bırakıyor.

Bu duruma karşı yeni argümanlar üretmeye çalışan Rusya tarafı ise çareyi İran’dan insansız hava aracı edinmekte buldu.

Geçtiğimiz günlerde İran’dan çok sayıda Shahed 129 İHA satın aldığını açıklayan Rusya’nın İran’dan çeşitli sınıflarda yeni insansız hava araçları edindiği iddia edildi.

Batılı istihbarat yetkilileri Rusya’nın Ukrayna’da kullanmak üzere İran’dan yüzlerce İHA teslim aldığını açıkladı.

Operasyonel olarak kullanıma hazır olan İHA’ların muharebe sahasında kullanıldığına dair henüz bir ibare bulunamamış durumda.