24 Şubat sabahından beri devam eden Rusya-Ukrayna savaşında müzakereler kesin sonuç vermiyor ve çatışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Rusya tarafının lojistik sıkıntılar nedeniyle yüzlerce zırhlı araç ve hava savunma sistemi kaybetmesi, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya askeri desteğini artırmasına neden oldu.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Ukrayna’nın Batı’dan aldığı askeri destekle sahada yakaladığı başarıları artırması Rusya tarafının sınır ötesinden balistik füzeler ve seyir füzeleri ile saldırması sonucunu doğurdu.

Rusya’nın hava bombardımanı devam ederken birçok Ukrayna askeri tesisi de hedef haline geldi.

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna’nın askeri tesislerini ve savunma sanayii firmalarının üretim tesislerini hedef alan Rusya, bu noktalara yaptığı saldırılarına devam ediyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ülkesinin 24 Şubat'ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaştaki Rus ordusunun eylemleri ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Ukrayna'nın Luhansk bölgesinde bulunan Paraskoviivka yerleşim birimindeki mühimmat deposunun imha edildiğini belirten Konaşenkov, "Jitomir bölgesindeki Novograd-Volınskiy yerleşim biriminin etrafındaki yabancı paralı savaşçıların eğitildiği ve koordine edildiği Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait eğitim merkezi, havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle imha edildi. Ayrıca havadan fırlatılan yüksek hassasiyetli füzelerle iki yönetim merkezi ve 'Osa-AKM' uçaksavar füzesi sistemi vuruldu." dedi.

Konaşenkov, Rus hava muharebe taktik birliklerinin 18 askeri alanı vurduğunu ve Donetsk bölgesindeki Mazanivka yerleşim biriminin etrafında Su-25 savaş uçağının Rus hava savunma sistemlerince düşürüldüğünü söyledi.

Ukrayna'ya ait 13 insansız hava aracı, 56 komuta merkezi, 127 topçu atış pozisyonu ve 273 askeri alanının imha edildiğini belirten Konaşenkov, bu gece 300 Ukraynalı milliyetçi güç, 7 askeri teçhizat, 2 Grad çok namlulu roketatar, 24 özel araç, 12 topçu teçhizat ile askeri yakıt deposunun vurulduğunu aktardı.

Konaşenkov, "Ukrayna’ya ait bugüne kadar 193 uçak, 130 helikopter, 1163 insansız hava aracı, 336 hava savunma füze sistemi, 3 bin 471 tank ve zırhlı araç, 493 çok namlulu roketatar, 1834 obüs ve havan topu, 3 bin 512 özel askeri araç yok edildi." ifadelerini kullandı.