Karadeniz boğazlarının yönetim şekli üzerine imzalanan Montrö Anlaşması'nın yıl dönümüne ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Birtakım bölgesel olmayan oyuncular tarafından Karadeniz'deki durumun yapay olarak tırmandırılmasının arka planına karşı, Montrö Anlaşması'nın hükümlerinin katı bir şekilde uygulanmasını sağlama görevinin oldukça acil olduğunu düşünüyoruz." ifadeleri kullanıldı.

MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı MSB, İspanyol ordusu hakkındaki iddiaları yalanladı

RT sitesinde yer alan habere göre Bakanlık, buradaki kilit rolün, savaş gemilerinin boğazlardan geçişini kontrol etme hakkına sahip olan Türkiye'ye ait olduğunu belirtti.

Bakanlık açıklasında, sözleşmedeki hükümlerin pratikte nasıl uygulandığını yakından takip etmeye devam edecekleri de aktarıldı. Habere göre bu takip; Karadeniz'deki kıyı dışı güçlerin savaş gemilerinin maksimum tonajı ve Karadeniz'deki kalış sürelerinin yanı sıra transit sırasında toplam maksimum tonajın sınırlandırılması gibi unsurlar da dahil olacak. 

Ayrıca Kremlin'in, denizde devlet sınırı ihlalinin yapılması durumunda uygun önlemlerin alınacağı konusunda vurgu yaptığı da kaydedildi.