Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Emine Ceppar, Atlantik Konseyi himayesinde Kiev'de düzenlenen toplantıda konuştu. İşgalden sonra yarımadanın durumuna değinen Ceppar, Rusya'nın işgalden sonra devam eden süreçte adanın demografik yapısını kasıtlı olarak değiştirme politikası izlediğini ve Kırım'ı askeri üsse çevirdiğini söyledi.

Kırım Haber Ajansı'nın (QHA) haberine göre, 20 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilen yuvarlak masa toplantısında, Kırım Tatarlarının işgalcilere karşı direnişi ve Rus mezalimi ele alındı. 

"Rusya'nın yarımadadaki her bir eylemi askeri amaç taşıyor"

Rusya'nın bölgedeki faaliyetlerinin arka yüzüne değinen Ceppar, "İşgalciler Kırım’ı askeri üsse dönüştürdü. Özellikle altyapı projeler dahil olmak üzere Rusya’nın yarımadadaki her bir eylemi askeri amaç taşıyor. Kırım’da inşa ettikleri yollar bile Rus askeri varlığı artırmak amacıyla yapıldı. Rusya Kırım’daki askeri varlığı iki kata çıkardı. Hava, deniz ve kara kuvvetlerini modernize ettiler. Şu an 6 denizaltı Kırım’da konuşlandırılıyor bu tüm Karadeniz’i kontrol etmek için yeter ve artar." şeklinde konuştu.

Sudan, dron alımı için İran’ın kapısını çalıyor  Sudan, dron alımı için İran’ın kapısını çalıyor 

Rusya'nın istatistikleri gerçeği yansıtmıyor

Rusya'nın yarımadadaki sömürgeleştirme faaliyetlerinden bahseden Bakan Yardımcısı, "Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarını yarımadanın dışına itiliyor. Öte yandan işgalciler yarımadaya Rus vatandaşlarını yerleştiriyor. Elimizde çok farklı rakamlar mevcut. Fakat Rus istatistiğe göre bile Kırım’a 100 binden fazla Rusya vatandaşı yerleşmiş. Ama gerçek rakamlar bundan 5 kat büyük. Biz şu an en azından yarım milyon Rusya vatandaşının Kırım’a yerleştirildiğini düşünüyoruz ve bu kesinlikle Ukrayna ulusal güvenliği için büyük tehdit oluşturuyor" ifadelerini kullandı.

Rusya bölge halkının direncini kırmak için farklı yollara başvuruyor. Ceppar'ın aktardıklarına göre Rusya, insanlara psikolojik baskı uyguluyor, yasa dışı aramalar ve keyfi alıkoymalarla bu baskılar daha etkili hale getiriliyor.

Emine Ceppar, Rusya'nın askeri saldırganlık ile Kırım ve Donbas dahil olmak üzere Ukrayna'nın topraklarının yüzde 7'sini işgal ettiğini ve Donbas'ta yaklaşık 14 bin kişinin hayatını kaybetmesinin yanı sıra 40 binden fazla kişinin de yaralandığını hatırlattı. Ceppar, "Rus saldırganlığı sonucunda Ukrayna’da 1,45 milyon kişi yerinden edindi. Bunlardan yaklaşık 60 binin Kırım sakini olduğunu düşünüyoruz. Fakat kesin bir istatistik yok çünkü Ukraynalıların çoğu kendi ülkelerinde mülteci olarak kaydolmayı ayrımcılık olarak görüyor. Kırım’ı terk eden vatandaşların sayısının aslında daha yüksek olduğuna inanıyoruz." şeklinde konuştu.