Rusya’ya ait Bal füze sistemlerinin, Kuzey Deniz Yolu’nun tamamını kapsayan bir koruma sağlaması planlanıyor. Kuzey bölgesindeki buzullar geri çekilmekte olduğu için bölge gemi ile ulaşıma daha elverişli hale gelmekte. Rusya Bal füze sistemleri ile kendi sularını korumayı hedefliyor. Tek bir Bal füzesi 5,000 tona varan bir gemiyi etkisiz hale getirebilecek güce sahip.

Deniz Kuvvetleri'ne ZAHA teslimatı Deniz Kuvvetleri'ne ZAHA teslimatı

The Barrent Observer tarafından yapılan habere göre Rusya Savunma Bakanlığı, ilk Bal füze sisteminin yerini çoktan aldığını belirtti. Yakın zamanda Kuzey Deniz Yolu’nun tamamının üzerinde Bal füze sistemleri için ayrılmış bölgeler belirlenmiş olacak.

2008 yılından beri kullanımda olan Bal sistemleri; kıyıları, boğazları ve deniz üslerini korumak gibi çeşitli görevlerde bulunmakta. 120 km menzile sahip füze sistemi yüksek hareket kabiliyetine sahip.

Rusya tarafından yapılan açıklamalara göre koruma amaçlı kullanılacak Bal füze sistemlerinin, uluslararası sularda kullanılması planlanmıyor. Ayrıca Rusya’nın Kutup bölgesindeki sularına hiçbir deniz aracının kolayca giremeyeceği belirtildi.