Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab” Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı “Azab”

Rusya, Afganistan’a yakın birlikleri en yeni Tornado-U arazi araçlarıyla donatma kararı aldı.

İzvestiya’nın haberine göre Tornado-U arazi araçlarının Tacikistan'da bulunan 201'inci askeri üsse teslim edileceği belirtildi. Ancak daha öncesinde araçların, 55. Kızıl Motorize Dağ Tugayı'nda test edileceği ifade edildi. Testlerin sonuçlarına göre Merkez Askerî Bölge'nin diğer bölge ve birliklerine araçların tedarikine karar verileceği kaydedildi. 

Haberde, Tornado-U arazi aracının 16 ton yük taşıma kapasitesine sahip olduğu bilgisi aktarılırken aracın dağlık araziler de dahil olmak üzere kros yetenekleri ile emsallerinden ayrıldığı iddia edildi. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, aracın bir depo benzin ile 1000 km'ye kadar yüksek hızlı bir sürüş gerçekleştirebilecek kapasitede tasarlandığı belirtildi. Öte yandan aracın bir traktörün işlevlerini yerine getirebilecek teçhizata sahip olduğu ifade edilirken bir araç platformu takılarak zırhlı araçlar da dahil olmak üzere ağır veya büyük boyutlu yükleri taşıma özelliği olduğuna dikkat çekildi. Ayrıca gerektiğinde, personel ve mühimmat taşımak için kolayca düz yataklı bir kamyona dönüştürülebildiği bilgisi paylaşıldı. 

Haberin devamında Tornado-U’nun, çok gelişmiş bir bilgi yönetim sistemi olan ICS ile donatıldığı ve bu sayede araca dair tüm verilerin toplanıp  fabrikaya gönderildiği belirtildi. Bu sayede aracın bakımının oldukça kolaylaştığının altı çizildi.