Rus basınında çıkan haberlere göre Rusya, NATO'nun son yıllardaki faaliyetlerini Rusya ile savaşmaya yönelik hazırlık olarak değerlendiriyor.

Rusya'nın, NATO'ya yönelik bu suçlaması alışıldık bir hal almakla beraber, söz konusu meselenin gündem haline gelmesinin sebebi Rusya Savunma Bakan Yardımcısı'nın açıklamaları oldu. Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin yaptığı açıklamada, "Bloğun (NATO) askeri yapısı, Rusya ile geniş çaplı silahlı çatışmaya hazırlanmak üzere tamamen yeniden yönlendirildi." ifadelerini kullandı.

Bunun yanı sıra İzvestiya'nın haberinde Rusya Savunma Bakanlığı kaynaklarının, uzmanların analizlerini kaynak göstererek NATO'nun Rusya ile çatışma içinde hazırlık içerisinde olduğunu düşündüğü aktarıldı.

"Rusya'nın Ukrayna'ya ilişkin reaksinyonu sert olacak"

NATO'nun faaliyetleri Rusya tarafından bir savunma politikası olarak değil, saldırı hazırlığı olarak değerlendiriliyor. Eski Sovyet ülkeleriyle NATO ilişkilerine de değinildi ve yıllar geçtikçe bu ülkelerdeki NATO nüfuzunun arttığına dikkat çekildi. Şimdi bir tek Ukrayna'nın kaldığı ve bununla ilgili Rusya'nın sert bir cevabı olacağı da yapılan vurgular arasında yer aldı.

Bakan Yardımcısı tarafından verilen bilgilere göre NATO, "Rusya'ya karşı askeri operasyon uygulamak için" yılda 30 büyük tatbikat yapıyor. Ayrıca yetkili Avrupa'da blok bölgesi dışında kalan ülkelerde 13 bin askerlik bir valığın olduğunu; yaklaşık 200 tank, 400 zırhlı araç, 50 silah ve 30'dan fazla uçak ve helikopterden oluşan bir teçhizatın bulunduğunu da ekledi.

ABD Deniz Piyadelerine yeni radar geliyor ABD Deniz Piyadelerine yeni radar geliyor

Haberde Beyaz Saray'ın, NATO'ya üye devletleri savunma alanındaki bütçelerini artırmaya yönelik teşvik ettiğine de dikkat çekildi. Buna göre Beyaz Saray'ın NATO'ya üye devletleri, GSYİH'nın en az yüzde 2'sini savunma için harcamalarına zorlamasından dolayı bu ülkelerdeki savunma harcamaları büyük ölçüde arttı.