GÖKALP Drone Sistemi seri üretime geçiyor GÖKALP Drone Sistemi seri üretime geçiyor

Rus ordusundaki saldırı robotları ile operasyon yürütebilecek ilk birim, 5 Uran-9 insansız kara aracı ya da 20 muharebe aracını kullanacak. Proje olarak kurulan birimlerin gelecek çatışmalar esnasında ön ya da merkezî saflarda bulunmayacağı Rus Savunma Bakanlığı tarafından belirtildi.

Futurism tarafından yapılan habere göre, gelecekte uzaktan kontrol edilebilen Uran-9 tanklarının yanına farklı görevler üstlenebilecek benzeri robotların katılması planlanıyor. Aralarında mayın temizleme görevini üstlenecek daha ağır robotların olması da bekleniyor.

Uran-9 tankları 2018 yılının başlarında Suriye’de görevlendirilmişti. 2018 yılında yapılan görevlendirmede Uran-9 tanlarının (İKA) beklenen performansı karşılamadığı söyleniyor; ancak üretici firma Kalashnikov 2018 yılında Suriye’deki testlerde tespit edilen sorunların düzeltildiğini belirtiyor. Suriye’de karşılaşılan sorunlar arasında; düşük hareket kabiliyeti, kontrol problemleri ve yetersiz askerî istihbarat ve keşif faaliyetleri bulunuyordu.