Rus ordusundaki saldırı robotları ile operasyon yürütebilecek ilk birim, 5 Uran-9 insansız kara aracı ya da 20 muharebe aracını kullanacak. Proje olarak kurulan birimlerin gelecek çatışmalar esnasında ön ya da merkezî saflarda bulunmayacağı Rus Savunma Bakanlığı tarafından belirtildi.

ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı ABD'den Kanada'ya MQ-9B SİHA mühimmatı satışı

Futurism tarafından yapılan habere göre, gelecekte uzaktan kontrol edilebilen Uran-9 tanklarının yanına farklı görevler üstlenebilecek benzeri robotların katılması planlanıyor. Aralarında mayın temizleme görevini üstlenecek daha ağır robotların olması da bekleniyor.

Uran-9 tankları 2018 yılının başlarında Suriye’de görevlendirilmişti. 2018 yılında yapılan görevlendirmede Uran-9 tanlarının (İKA) beklenen performansı karşılamadığı söyleniyor; ancak üretici firma Kalashnikov 2018 yılında Suriye’deki testlerde tespit edilen sorunların düzeltildiğini belirtiyor. Suriye’de karşılaşılan sorunlar arasında; düşük hareket kabiliyeti, kontrol problemleri ve yetersiz askerî istihbarat ve keşif faaliyetleri bulunuyordu.