Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Güney Asya turunun ikinci durağı Pakistan’da mevkidaşı Şah Mahmut Kureyşi, Kara Kuvvetleri Komutanı Kamar Cavid Bajva ve Başbakan İmran Khan ile bir araya geldi. 

Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Lavrov, ‘’Rusya, Pakistan’a askeri teçhizat göndererek ülkenin terörle mücadele potansiyelini artırmaya hazır.’’ ifadelerini kullandı. İki ülke 2016’dan bu yana düzenledikleri ortak tatbikatlara (Druzhba tatbikatları) devam etme ve bunun yanı sıra donanma tatbikatları da yapma kararı aldı.

Lavrov’un temasları esnasında Afganistan meselesi de gündeme getirildi. Rusya ve Pakistan Afganistan’da güçlü ve kapsayıcı bir hükümetin kurulması için ortaklık zemininde anlaştılar. 

Lavrov’un çantasındaki bir diğer konu da Pakistan’a sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) satışıydı. Bu konuda Lavrov, ‘’Yakın geçmişte her iki taraf da, Gazprom, Rosneft ve Novatek şirketleri üzerinden LNG sevkiyatına ilgi duyduklarını açıklamıştı. Bununla ilgili Pakistan’a teklifimizi sunduk ve yanıtını bekliyoruz.’’ şeklinde konuştu.

Başbakan İmran Khan da ‘’Pakistan Akımı’’ (Kuzey-Güney) Doğal Gaz Boru Hattı Projesi için gerekli yasal süreci hızla sonuçlandırarak mümkün olan en kısa sürede çalışmaya başlama konusundaki kararlılıklarını belirtti. 
Lavrov’un gelişi, yaklaşık 10 yıllık bir sürenin ardından Rusya’nın Pakistan’a dışişleri bakanı düzeyinde gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret olma özelliğini de taşıyor.