Rusya, Bal ve Bastion kıyı savunma sistemlerini Kronstadt yakınlarındaki Kotlin Adası’na konuşlandıracak.

İzvestiya’nın haberine göre Rus Savunma Bakanlığı, St. Petersburg'u denizden gelebilecek saldırılara karşı korumak için yakında Fin Körfezi’nde büyük bir tatbikat yapacağını belirtti. Tatbikatın önemli noktalarından birinin mayınlar olacağı ifade edildi. Leningrad Deniz Üssü’nün, 10-16 Eylül tarihleri arasında Rusya ve Belarus’taki eğitim sahalarında gerçekleştirileceği tatbikatların, Zapad-2021 büyük tatbikatının hazırlığı çerçevesinde gerçekleştirileceği bilgisi paylaşıldı. 
 

Haberde, Savunma Bakanlığı kaynaklarının kıyı füze sistemlerinin geçici olarak Kotlin Adası'na nakledileceğine ve daha önce denenmemiş pozisyonlarda konuşlandırılacağına ilişkin ifadeleri yer aldı. Savunma Bakanı Sergey Şoygu, NATO kuvvetlerinin Baltık'taki faaliyetlerindeki artışa ve Rusya sınırları yakınında artan operasyonel ve savaş eğitimi ölçeğine dikkat çekti. Şoygu, 2016'dan bu yana  NATO gemilerinin 18 kez Rusya sınırlarına seyir füzesi fırlatma mesafesinde yaklaştığını vurgularken yalnızca geçen yıl, Kaliningrad yakınlarında buna benzer üç olayın yaşandığını söyledi. 

Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde Millî Savunma Bakanı Hatay’daki kurulan lojistik üssünde

Bal ve Bastion kıyı savunma sistemleri, Rus ordusunda Redut ve Rubej sistemlerinin yerini almaya başladı. 2008 yılında orduda hizmete giren Bal kıyı savunma sistemlerinin 260 km menzili varken 2010 yılında hizmete giren Bastion’un menzili 600 km’ye kadar ulaşıyor.