Rus askerî ve savunma sanayiine yakın bir kaynak Pazartesi günü TASS'a yaptığı açıklamada, Poseidon nükleer destekli insansız sualtı araçlarının ilk partisinin üretildiğini söyledi.

Kaynak, "Poseidon mühimmatının ilk partisi üretildi ve yakında özel amaçlı nükleer enerjili denizaltı Belgorod'a teslim edilecek." dedi.

Kaynağa göre, nükleer güç ünitesi de dahil olmak üzere Poseidon insansız sualtı araçlarının temel bileşenlerinin çeşitli denemeleri başarıyla tamamlandı.

TASS iddia edilen bu gelişmeyi henüz resmi olarak teyit etmediğini belirtti.

Belgorod denizaltısı

Poseidon nükleer güçle çalışan insansız sualtı araçlarının ilk taşıyıcısı olan Proje 09852 özel amaçlı denizaltı Belgorod, 23 Nisan 2019 tarihinde suyla buluştu. 2020 yılında Rus Donanması'na teslim edilmesi planlanan denizaltının teslimatı, pandemi etkisiyle gecikme yaşadı.

Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme Brezilya ile İsveç arasında karşılıklı uçak tedariki için görüşme

Çeşitli araştırma görevlerini yerine getirmek, araştırma ve kurtarma operasyonlarını uygulamak üzere tasarlanan denizaltı; güvertesinde derin su kurtarma ve otonom insansız dalgıç araçları taşıyabiliyor.

Rusya'nın 2027 yılına kadar olan devlet silahlanma programı kapsamında, gemi yapımcıları Rus Donanması'na 3 adet özel amaçlı nükleer enerjili denizaltı teslim edecek.