Rusya, Ukrayna hava araçlarını düşürmek için A-50 AEW&C uçaklarını kullanıyor!

İngiliz Savunma Bakanlığı paylaştığı Ukrayna-Rusya Savaşı hakkındaki istihbarat değerlendirmesinde, Rusya’nın A-50 AEW&C uçaklarını ilk kez S-400 hava savunma sisteminin ateşlediği füzeleri Ukrayna hava unsurlarına karşı güdümlemek için kullanmaya başladığının değerlendirildiğini açıkladı. Açıklamada A-50 AEW&C uçaklarının, S-400 sisteminin kullandığı yer konuşlu radarlara kıyasla çok daha uzun menzilden hedef tespit, teşhis ve takip imkanına sahip olduğu ifade edildi. İngiliz Savunma Bakanlığı’nın değerlendirmesine göre A-50 AEW&C uçaklarının yeni görevlerini etkin şekilde icra edebilmesi için cephe hattına daha yakın uçmasını gerektiren bu riskli kullanım şeklinin arkasında Rusya’nın Ukrayna’ya verilecek olan Batı menşeili savaş uçaklarından duyduğu endişe yer alıyor.

Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı Pentagon: İHA savunması için üretim artmalı

Ukrayna hava aracı kayıplarının son aylarda artması ve pilotların Rus kısa-orta menzilli hava savunma sistemlerinin menzili dışında uçarken dahi vurulduklarını ifade etmesi sebebiyle Rusya’nın bir süredir Ukrayna hava araçlarına karşı A-50 AEW&C uçaklarına yeni veri bağı sistemleri entegre ederek S-400 hava savunma sisteminin ateşlediği füzeleri uzun menzillerden yönlendirdiği farklı kaynaklarca değerlendiriliyordu. Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu daha önce yaptığı bir açıklamada "Beş günde 24 uçağı düşüren sistemlerimiz var. Bugünlerde önemli sayıda Ukrayna uçağının, maksimum hava savunma füzesi menziline yakın bir mesafeden (yaklaşık 300 km) düşürüldüğü güvenilir bir şekilde biliniyor.” ifadelerini kullanmıştı.

S-400-1

Rusya, A-50 AEW&C uçakları ile savaşın başından beri Belarus ve Karadeniz üzerinde Ukrayna hava araçlarını tespit etmek amacıyla görev yapıyordu. Şubat 2023’te Belarus’da bulunan Machulishchy Hava Üssü’nde konuşlu Rus A-50 uçağına Belaruslu ayrılıkçılar tarafından patlayıcı yüklü dron ile saldırı gerçekleştirilmiş ve uçağın hasar gördüğü ifade edilmişti. Sovyet IL-76 kargo uçağından geliştirilen A-50 AEW&C uçağı halihazırda Rusya ve Hindistan tarafından işletiliyor. Rus Hava Kuvvetleri envanterinde 6 adet A-50U ve 3 adet A-50M bulunduğu değerlendiriliyor.

A-50 2