ABD ile Rusya'yı gerilime sevkeden ve 7 astronotun hayatını riske atan uzay enkazı konusunda Rusya kanadından bir açıklama geldi.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Rusya Savunma Bakanlığı, anti-uydu füzesiyle vurulan Tselina-D uydusunun etrafa dağılan parçalarının UUİ'nin 40-60 km üstünde bulunduğunu açıklayan bir video yayınladı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, bakanlıktaki uzmanların uzaydaki durumun görselleştirilmesi için bir yazılım sistemi yardımıyla gerçek verilerden yola çıkarak uydunun parçalanmasıyla birlikte ortaya çıkan ve yeni tespit edilen nesnelerin hareketini UUİ ve diğer uzay araçları ile simüle ettiği ifade edildi.

TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek TÜBİTAK 107 projeyle depremi analiz edecek

“Video görüntüsünde, nesnelerin yörüngelerde farklı düzlemlerde farklı eğimlerle hareket ettikleri açıkça görülüyor. Ayrıca, UUİ imha edilen uydunun parçalarının 40-60 kilometre altında bulunuyor” ifadelerine yer verilen açıklamada; uzay kontrol sisteminin, ortaya çıkan her yeni nesnenin hareket durumunu tahmin edip sürekli keşif kontrolü gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

İmha edilen uydu parçalarının en başından beri UUİ için herhangi bir tehdit oluşturmadığı ve risk iddialarının gerçeği yansıtmadığı da belirtildi.

Roscosmos da yaşanan bu durumla alakalı; UUİ ekibinin uçuş programına rutin olarak devam ettiğini, yaklaşan uzay enkazının ISS yörüngesinden uzaklaştığını ve ISS'nin güvende olduğunu açıklamıştı.