ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak

Sturm sistemlerinin öncelikli amacının, anti-tank ekiplerinin imhası ve düşman askerlerinin konumlarının tespiti ve uzun süreli atışlarla baskı altında tutulması olduğu aktarıldı.

Gazete.ru’nun haberinde Sturm’a ilişkin ilk açıklamanın, Savunma Bakanlığı temsilcileri tarafından 2018 yılındaki Savunma ve Güvenlik Konferansı’nda yapıldığı belirtilirken söz konusu insansız araçların, şehirdeki saldırı ve savunma kabiliyetlerini oldukça artıracağı ifade edildi. Voennoe RF’nin haberinde, bahsi geçen araçların 30mm entegre top sistemleri kullanacağı ve 220 mm termobarik başlıklı roket kullanabileceği belirtildi. Ayrıca araçların ATGM saldırılarına karşı yüksek düzeyde korumaya sahip olacağının altı çizildi.

Öte yandan haber metninde araçların, T-72 tankları baz alınarak tasarlandığı, nispeten küçük boyutları ve çok az derece sapması olan kısa bir namluya sahip olacağı belirtilirken kısa namlunun dar sokaklarda daha işlevsel olmasıyla birlikte, vurucu gücünü azaltıcı bir etkisi olmadığı vurgulandı. Aracın sokak koşullarına uygun tasarlandığı ve hem mobilitesinin hem işlevselliğinin istenen seviyede olduğunun altı çizildi.

Petersburg askeri bölgesi eski kurmay başkanı Sergey Kizyun’un açıklamalarında; söz konusu insansız zırhlı araçların, insanlı zırhlı araçlara kıyasla ne durumda olacağına ilişkin henüz net bir bilgi bulunmadığı ve bu konuya ilişkin cevapların ancak araçlar sahada test edildikten sonra görülebileceği ifadesi yer aldı.